Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Szklane rzeźby Stanisława Soboty w Galerii Lipowa 3

Po raz pierwszy w Krakowie swoje szklane rzeźby pokazuje Stanisław Sobota artysta i projektant szkła, wykładowca akademicki. W Galerii Szkła i Ceramiki Lipowa 3 ( Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddziału Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie) otwarta została wystawa jego prac pt. "Color ex-Machina". O ekspozycji, artyście i jego pracach Jolanta Drużyńska rozmawiała z kuratorką wystawy Aleksandrą Skorek

fot. Galeria Szkła i Ceramiki Lipowa 3

 

 

COLOR EX-MACHINA - Stanisław Sobota 

Delikatne, kruche, nietrwałe. Jak kieliszek na smukłej nóżce, elegancki wazon na kwiaty czy szklane oczko w pierścionku. Czy to aby jedyne słuszne skojarzenia, które przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o szkle? Mocne, masywne, rzeźbiarskie. Szklane bryły. Obrabiane techniką „na zimno”, szlifowane i polerowane, są polem do badania współdziałania transparentnej materii i światła. Prace Stanisława Soboty.

Gładka, chłodna powierzchnia kontrastuje tu z poszarpaną, ostrą strukturą. Szkło w dwóch postaciach, wielowarstwowe, eksplorowane w głąb. Kierunki, kąty, rytmy i napięcia poddawane są przez Artystę rzeźbiarskiej analizie. Kształt, faktura, prześwietlony, stonowany kolor tylko pozornie emanują spokojem, skrywając w sobie dynamikę, ekspresję i wyrazistość. Artystyczne wyczucie i technologiczne mistrzostwo Stanisława Soboty pozwalają nam odkrywać różne, często sobie przeciwstawne oblicza szkła.

Aleksandra Skorek, kurator wystawy

 

fot. Galeria Lipowa3

 

STANISŁAW SOBOTA – artysta i projektant szkła, wykładowca akademicki.W 1991 roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Wydział Ceramiki i Szkła). Dyplom uzyskał w 1996 roku w pracowni prof. Zbigniewa Horbowego. W tym samym roku rozpoczął pracę jako asystent w pracowni projektowania szkła prof. Ludwika Kiczury. Obecnie prowadzi pracownię Podstaw Szkła Użytkowego. Swoją twórczość prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych w kraju i za granicą.

Fot. Galeria Lipowa 3

 

COLOR EX-MACHINA - Stanisław Sobota w Galerii Lipowa 3  1.07 2020 – 7.08.2020

 

jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię