Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Kobalt mną zawładnął " - malarstwo Wojciecha Ćwiertniewicza

Jeden z najciekawszych współczesnych artystów, krakowski malarz Wojciech Ćwiertniewicz pokazuje najnowsze prace na wystawie w Galerii Floriańska 22. Artysta lubi eksperymentować zarówno z formami realistycznymi jak i abstrakcyjnymi. Na wystawie o intrygującym , nadanym przez kuratora Romana Lewandowskiego tytule , " Fraktale post-błękintej epoki" pokazuje niezwykle atrakcyjne wizualnie i kolorystycznie formy. Wojciech Ćwiertniewicz był gościem Jolanty Drużyńskiej w programie Koło kultury

fot.Galeria Floriańska 22

 

"Twórczość malarska Wojciecha Ćwiertniewicza jest dzisiaj zdecydowanie rzadkim przykładem systematycznego, bo codziennego, sumowania tematów oraz form malarskich. Narzucony sobie przed laty reżim „ani dnia bez kreski” krakowski artysta przedsięwziął, jak się wydaje, nie tylko ze względu na samą ekonomię sztuki, ale – być może – był to również ukłon dla Apellesa, który rzekomo upodobał sobie portretowanie z jednej strony człowieka i jego naturalnego środowiska, zaś z drugiej – symbolicznych alegorii. W tym rozumieniu mamy tu kontynuację ulokowanego historycznie antycznego sporu pomiędzy mimetyczną symulacją a metaforą, co jest narracją, jak się wydaje, bliską także Wojciechowi Ćwiertniewiczowi, chociaż nie opowiada się on ani po stronie Zeuksisa ani po stronie Parrasjosa.

(..)

Prezentowane na najnowszej wystawie obrazy Wojciecha Ćwiertniewicza przedstawiają spektrum inwariantnych postaci niebieskich „chmurek” o fraktalnej konsystencji. Ich owalne i poniekąd organiczne formy z historycznego punktu widzenia mogą przypominać podobne strukturalne rozwiązania, jakie występują m.in. w obrębie pierwszej awangardy już u Joana Miro i Hansa Arpa, zaś z drugiej strony pojawiają się w bliskiej autorowi twórczości Jadwigi Maziarskiej i Marii Jaremy – artystek związanych z Krakowem i Tadeuszem Kantorem.
Praktyka malarska Ćwiertniewicza zasadza się – bez wątpienia – na dialogu z tak opowiedzianą historią sztuki i – generalnie – ideą referencji. Artysta kładzie ogromny nacisk na rewaloryzację estetycznej jakości, na wymogu dobrego rzemiosła i afirmacji powtórzenia obecnego w malarskim geście. Tym sposobem Ćwiertniewicz powtarza wszystkie aktywności i gesty modernistów, a jednocześnie konfiguruje się wobec tautologii, którymi przerzucają się wszyscy postmoderniści, począwszy od ulubionego przezeń Andy’ego Warhola, skończywszy na Davidzie Hockneyu. Takie najwyraźniej jest prawo fraktali w tej naszej post-błękitnej epoce…"

 ( fr. tekstu kuratora ekspozycji Romana Lewandowskiego o wystawie Wojciecha Ćwiertniewicza FRAKTALE POST-BŁĘKITNEJ EPOKI )


Wystawa w Galerii Floriańska 22   24 stycznia -  9 lutego 2020

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię