Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

JA i TY - Fotograficzna opowieść o różnorodności kulturowej

Szukanie wspólnych, łączących ludzi na całym świecie wartości to najważniejsze przesłanie wystawy przygotowanej przez polsko francuskie małżeństwo filmowców Sylvie i Krzysztofa Derdackich z Fundacji Art in Action. Pomysłodawcy „JA i TY - W poszukiwaniu nowej solidarności” byli gośćmi Jolanty Drużyńskiej w Kole kultury.

Wystawa "JA i TY". Kraków 2016 Fot. K.Derdacki

J.Drużyńska rozmawia z S.i K.Derdackimi
JA i TY - W poszukiwaniu nowej solidarności. Wystawa plenerowa na Plantach

80 wielkoformatowych zdjęć z całego świata autorstwa Oliviera Föllmiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu fotografii humanistycznej oraz 20 plansz z tekstami wybitnych postaci m.in papieża Franciszka, Dalajlamy, Alberta Einsteina, ks. Józefa Tischnera zgromadzili na wystawie „JA i TY - W poszukiwaniu nowej solidarności” jej pomysłodawcy, Sylvie i Krzysztof Derdaccy z Fundacji Art in Action. Wystawa pokazana została na Plantach w okolicach Teatru im. Juliusza Słowackiego. Przez dwa miesiące trwania ekspozycji (od września do 13 listopada) zobaczyło ją ponad 100 tysięcy ludzi.

„ JA i TY” to kolejny projekt ekspozycyjny Sylvie i Krzysztofa Derdackich filmowców, specjalistów w zakresie marketingu kultury i komunikacji społecznej, cieszący się ogromnym powodzeniem.

Ich wystawę “Ziemia z nieba” ( 2002 - 2009 ) fotograficzny portret przedstawiający różnorodność i piękno naszej planety widzianej z lotu ptaka, obejrzało ponad 2 mln osób w sześciu miastach Polski – a 120 mln ludzi na świecie. Inne projekty Derdackich to „PLANETA OCEAN – Odkrywanie świata morskiej bioróżnorodności” oraz „ARBORES VITAE – Ostatnia taka puszcza” o Puszczy Białowieskiej. Projkety prenztujące wielkoformatowe fotografie połączone były z seansami filmowymi, koncertami, konkursami w internecie oraz warsztatami edukacyjnymi dotyczącymi trzech głównych dziedzin: sztuki, ekologii i duchowości.

Zapoczątkowany w Krakowie projekt „JA i TY – W poszukiwaniu nowej solidarności” - piszą Sylvie i Krzysztod  Derdaccy - zaplanowany jest jako wydarzenie ponadnarodowe. Stąd, ze stolicy Małopolski, ma wynieść swego rodzaju moralne namaszczenie, stając się bodźcem do podjęcia dialogu, do przekraczania granic i ograniczeń, by wspólnie urzeczywistnić ideę pokoju i solidarności. 64 wojny, które obecnie się toczą na całym globie to jest pewien wycinek naszej rzeczywistości. Jednak większość ludzi na świecie – może 80 może 90 procent – żyje w pokoju.

Po zakonczeniu prezentacji na Krakowskich Plantach wystawa ma zostać pokazana m.in. w Nowym Jorku (Ground Zero), Kijowie (Majdan), a także w Warszawie, Brukseli, Berlinie, Oslo i Genewie. Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Szwajcarskiego i Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

 

jd

 

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię