- A
- A
- A
JA i TY - Fotograficzna opowieść o różnorodności kulturowej
Szukanie wspólnych, łączących ludzi na całym świecie wartości to najważniejsze przesłanie wystawy przygotowanej przez polsko francuskie małżeństwo filmowców Sylvie i Krzysztofa Derdackich z Fundacji Art in Action. Pomysłodawcy „JA i TY - W poszukiwaniu nowej solidarności” byli gośćmi Jolanty Drużyńskiej w Kole kultury.80 wielkoformatowych zdjęć z całego świata autorstwa Oliviera Föllmiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu fotografii humanistycznej oraz 20 plansz z tekstami wybitnych postaci m.in papieża Franciszka, Dalajlamy, Alberta Einsteina, ks. Józefa Tischnera zgromadzili na wystawie „JA i TY - W poszukiwaniu nowej solidarności” jej pomysłodawcy, Sylvie i Krzysztof Derdaccy z Fundacji Art in Action. Wystawa pokazana została na Plantach w okolicach Teatru im. Juliusza Słowackiego. Przez dwa miesiące trwania ekspozycji (od września do 13 listopada) zobaczyło ją ponad 100 tysięcy ludzi.
„ JA i TY” to kolejny projekt ekspozycyjny Sylvie i Krzysztofa Derdackich filmowców, specjalistów w zakresie marketingu kultury i komunikacji społecznej, cieszący się ogromnym powodzeniem.
Ich wystawę “Ziemia z nieba” ( 2002 - 2009 ) fotograficzny portret przedstawiający różnorodność i piękno naszej planety widzianej z lotu ptaka, obejrzało ponad 2 mln osób w sześciu miastach Polski – a 120 mln ludzi na świecie. Inne projekty Derdackich to „PLANETA OCEAN – Odkrywanie świata morskiej bioróżnorodności” oraz „ARBORES VITAE – Ostatnia taka puszcza” o Puszczy Białowieskiej. Projkety prenztujące wielkoformatowe fotografie połączone były z seansami filmowymi, koncertami, konkursami w internecie oraz warsztatami edukacyjnymi dotyczącymi trzech głównych dziedzin: sztuki, ekologii i duchowości.
Zapoczątkowany w Krakowie projekt „JA i TY – W poszukiwaniu nowej solidarności” - piszą Sylvie i Krzysztod Derdaccy - zaplanowany jest jako wydarzenie ponadnarodowe. Stąd, ze stolicy Małopolski, ma wynieść swego rodzaju moralne namaszczenie, stając się bodźcem do podjęcia dialogu, do przekraczania granic i ograniczeń, by wspólnie urzeczywistnić ideę pokoju i solidarności. 64 wojny, które obecnie się toczą na całym globie to jest pewien wycinek naszej rzeczywistości. Jednak większość ludzi na świecie – może 80 może 90 procent – żyje w pokoju.
Po zakonczeniu prezentacji na Krakowskich Plantach wystawa ma zostać pokazana m.in. w Nowym Jorku (Ground Zero), Kijowie (Majdan), a także w Warszawie, Brukseli, Berlinie, Oslo i Genewie. Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Szwajcarskiego i Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
jd
Komentarze (0)
Najnowsze
-
13:18
W Tarnowie powstają schody do świata literatury
-
13:12
Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie odwołany
-
13:01
Praktyki w Urzędzie Miasta Krakowa mogą stać się płatne
-
12:20
Pracownicy szpitala Narutowicza z połową wynagrodzenia. Wiceprezydent Kracik: "To skandal"
-
11:37
Nowa przeprawa na Wiśle już nabiera kształtów
-
11:16
Czy trzeba mieć zgodę drugiego rodzica na wyjazd z dzieckiem na wakacje?
-
11:11
Na jakich zasadach w Krakowie w komunikacji miejskiej można podróżować ze zwierzętami?
-
10:58
Ruszyły wypłaty renty wdowiej. "Jak ktoś złoży wniosek do końca lipca, dostanie świadczenie z wyrównaniem"
-
10:55
Na razie nie poznamy proponowanych wariantów trasy S7 z Krakowa do Myślenic
-
10:02
Przez kilka dni przypominała oblężoną twierdzę. W Starej Wsi życie wraca do normy. ZDJĘCIA
-
09:48
"Wszystko się zgadza i nic nie pasuje" - w galerii Krakowskiej Huty Szkła - Lipowa 3
-
09:32
Reprezentacja Polski w blind-footballu walczy na mistrzostwach Europy. Gole strzela nasz radiowy kolega