Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Być może pierwsza VR galeria - muzeum sztuki w Polsce

Wyjątkowe połączenie sztuki i najnowszej technologii. VR Galeria – Muzeum Młodych z Krakowskiej Akademii to projekt Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa i Zofia Weiss Gallery realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci” dla uczczenia 70 rocznicy śmierci Wojciecha Weissa. O projekcie, dziełach prezentowanych w Muzeum i technologii VR (Virtual Reality), w której powstało Muzeum Młodych opowiadali w Kole kultury: Zofia Weiss, historyczka sztuki, prezes Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa i Michał Badura, wykładowca gościnny na Wydziale Humanistycznym AGH i założyciel Kolektywu Kreatywnego Skillspace , odpowiedzialny za wdrażanie galerii VR . Program prowadziła Jolanta Drużyńska

J.Drużyńska rozmawia z Z.Weiss i M.Badurą
VR Galeria – Muzeum Młodych z Krakowskiej Akademii


 

VR Galeria – Muzeum Młodych z Krakowskiej Akademii

GALERIA – MUZEUM realizowana jest w technologii VR (Virtual Reality). To galeria sztuki najnowszej, dedykowana młodemu pokoleniu artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie..

Przy realizacji projektu - pisze kuratorka galerii Zofia Weiss - ważne jest  przesłanie patrona Fundacji –  Wojciecha Weissa - studenta, profesora i rektora Akademii w latach 1892 – 1950, dla którego absolutne i bezgraniczne oddanie się uczelni i jej studentom, szło zawsze w parze z wielkim poszanowaniem dla rodzących się młodych talentów.

To on, mając swoją wielką retrospektywną wystawę „Weiss i uczniowie” w Pałacu Sztuki w 1934 roku, wyraził we wstępie do katalogu wystawy, takie słowa oddające honor i uszanowanie sztuce młodych:

„…jak się pokazać w tak godnym gronie młodych? Czy jako starszy kolega, który dostąpił tego zaszczytu, że może wziąć udział w wystawie z młodymi? Czy jako wódz olbrzymiego zastępu uczniów – żołnierzy, którzy w imię piękna walczą (…)? Pokazując w ten sposób siebie (…) dla nauki i przykładu moim obecnym uczniom chcę pokazać, jak trzeba zakonnie sztuce się poświęcić …”.

Fundacja Muzeum Wojciecha Weissa współpracuje od lat z krakowską Akademią Sztuk Pięknych oraz ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków. W ramach prowadzonej przez Fundację galerii Zofia Weiss Gallery, od lat pokazywane są wystawy indywidualne oraz zbiorowe artystów najmłodszego pokolenia związanych z krakowską uczelnią. Pozwalają one na pierwszą konfrontację młodego artysty z przestrzenią ekspozycyjną, jej publicznością, kolekcjonerami, krytykami sztuki oraz kuratorami z innych instytucji.

Projekt GALERII - MUZEUM MŁODYCH jest oparty w całości o innowacyjną technologię VR. Jest to propozycja alternatywna i technologicznie najbardziej zaawansowana, w porównaniu do stosowanych obecnie innych metod budowania wirtualnych galerii sztuki, którymi są:

1. dwuwymiarowe galerie składające się z bazy zdjęć eksponatów i opisów, gł. dla stron internetowych,

2. internetowe galerie 360 stopni umożliwiające wejście w trójwymiarowe otoczenie galerii sztuki istniejącej w rzeczywistości,

3. wirtualny spacer, który wykorzystuje pojedyncze obrazy panoramiczne do opisu sceny, tworzony również dla przestrzeni istniejącej fizycznie.

Galeria  będzie dostępna przez przeglądarki internetowe i urządzenia mobilne oraz, co szczególnie czyni ten projekt atrakcyjnym, będzie dostępna przede wszystkim przez autonomiczne gogle VR Oculus Quest (nie wymagające połączenia ze smartfonem ani komputerem stacjonarnym). Wdrożona technologia VR, która staje się coraz bardziej popularna, będzie dawać zwiedzającym poczucie całkowitej immersji, pozwalającej na fizyczną nieomal, nierozróżnialną, obecność w wirtualnej przestrzeni oraz możliwość ruchu i pełnej interakcji z obiektami, łącznie z możliwością ich dotyku.

W GALERII – MUZEUM  pokazywane są dzieła malarskie, graficzne i rzeźbiarskie 10 wybranych artystów absolwentów, lub jeszcze studentów ASP w Krakowie :

Weronika Adamska (ur. 1995), studentka V roku na Wydziale Malarstwa, związana początkowo z pracownią prof. Janusza Matuszewskiego, studiuje obecnie w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka.  

Damian Bąk (ur. 1991), studiował na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Janusza Matuszewskiego, obecnie kontynuuje tam studia doktoranckie.

Sylwia Brzyszczyk (ur. 1995), studiowała na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Adama Brinckena, gdzie obroniła dyplom w 2019

Magdalena Chmielek (ur. 1992), studiowała na Wydziale Grafiki w pracowni prof.  Bogdana Migi, gdzie obroniła dyplom w 2016

Joanna Kałdan (ur. 1991), studiowała na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Adama Brinckena, gdzie obroniła dyplom w 2016.

Dariusz Milczarek (ur. 1985), studiował na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego, gdzie obronił dyplom w 2011, a w  2017 tamże pracę doktorską.

Miroslav Mlkvik (ur. 1986), studiuje na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Karola Badyny, przygotowuje się do obrony pracy dyplomowej w jesieni tego roku.

Oliwia Smoleń (ur. 1996), studiuje na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Mirosława Sikorskiego

Anna Tajak (ur. 1992), studiowała na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Adama Brinckena, gdzie obroniła dyplom w 2018.

Agnieszka Wielewska (ur. 1992), studiowała na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Adama Brinckena, gdzie obroniła dyplom w 2017.

 

Autorem projektu architektonicznego jest  Alfred Nowina Konopka – student studiów II stopnia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz Politecnico di Milano we Włoszech. Współpracująca z nim Joanna Nurzyńska, również studentka studiów II stopnia tej samej uczelni oraz Szent István University w Budapeszcie, jest autorką aranżacji i wizualizacji 3D wnętrz galerii. Obecnie oboje studiują architekturę na KU Leuven (Katholieke Universiteit te Leuven) w Belgii.

Przeniesieniem projektu do technologii VR zajmuje się Grzegorz Lipski, student informatyki technicznej II stopnia, na wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Jego praca inżynierska realizująca pierwszą w Polsce galerię VR umożliwiającą interakcje z obiektami przestrzennymi, została szeroko opisana w mediach, budząc żywe zainteresowanie zarówno u nas w kraju jak i za granicą. Natomiast wdrażanie galerii VR i towarzyszące temu procesowi szkolenia poprowadzi Michał Badura, od 2018 absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej a obecnie wykładowca gościnny na Wydziale Humanistycznym AGH i założyciel Kolektywu Kreatywnego Skillspace.

 

GALERIA – MUZEUM MŁODYCH udostępniona będzie w międzynarodowej aplikacji Sketchfab oraz na Platformie z aplikacjami VR Sidequest. Zafunkcjonuje również na międzynarodowych platformach dedykowanych sztuce.

 

Informacje na temat udostępnienia Galerii-Muzeum na stronie : http://zofiaweissgallery.com/

 

Projekt Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa i Zofia Weiss Gallery realizowany jest w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci” dla uczczenia 70 rocznicy śmierci Wojciecha Weissa

 

mat.pras.ZofiaWeissGallery/jdruzynska

 

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię