Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Kreszendo gośćmi "Helikonu"

Istnieją od 2003 roku. Zespół założyli absolwenci słynnego katowickiego Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Wielokrotnie widywaliśmy ich na krakowskich scenach w Drukarni, Harrisie czy U Louisa. Niedawno odwiedzili także studio Radia Kraków i program Antka Krupy.

Kreszendo i Antek Krupa. Fot. Paulina Galisz

Zespół Kreszendo powstał w 2003 r. Utworzyli go znakomici instrumentaliści i cenieni muzycy sesyjni: Adam Niedzielin – kbrd., Marek Olma – dr., Jacek Królik – g., Grzegorz Piętak – bg. i Leszek Szczerba – sxf. Jego historia sięga roku 1993, kiedy to absolwenci Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach – Adam Niedzielin, Grzegorz Piętak iIreneusz Głyk, utworzyli Jazz Trio (I nagroda na „Jazz Juniors”). Jazz Trio, a następnie wywodzący się z niego Jazz Sound Quartet, podczas wielu koncertów w klubach jazzowych w całym kraju prezentowało stylistykę i wykonywało kompozycje, które po wielu latach weszły do repertuaru Kreszendo.

Impulsem do powstania zespołu była potrzeba muzyków – znanych z udziału w wielu nieautorskich projektach – realizacji własnych pomysłów muzycznych i udokumentowania ich w postaci płyty. W 2003 r. ukazała się płyta zatytułowana Stało się (m.in.: Gumisiowa jesień, Bilet nad morze). To muzyka dojrzała i stonowana, którą można zaliczyć do nurtu smoothjazzowego. Obok utworów funkowych znajdują się kompozycje o charakterze akustyczno-swingowym. Zespół występował na południu Polski, m.in. w Pszczynie, Tarnowie, Wadowicach, ale również w Warszawie i w krakowskich klubach jazzowych, m.in.: „Drukarnia na Kazimierzu”, „Green Club”, „Harris Piano Jazz Bar” i „U Louisa”

Posłuchaj zapowiedi nowej, trzeciej płyty Kreszendo:

 
 
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię