Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Juice" - najnowsza płyta formacji Medeski Scofield Martin & Wood

  • Helikon
  • date_range Poniedziałek, 2014.10.06
Płyta Juice to kolejna odsłona formacji Medeski Scofield Martin & Wood. Tworzą ją członkowie znakomitego, uformowanego w 1991, amerykańskiego tria jazowego MMW, w skład którego wchodzą: klawiszowiec John Medeski, perkusista Billy Martin, basista Chris Wood. Grupa tworzy na bazie licznych tradycji muzycznych, od funku do hip-hopu, znana jest z niekonwencjonalnego stylu określanego niekiedy mianem "avant - groove".

W latach 1998-2005 Medeski, Martin i Wood nagrywali dla legendarnej wytwórni Blue Note. Album End Of The World Party (Just In Case) był ich ostatnim wydanym pod jej szyldem. Muzycy założyli własną wytwórnię, Indirecto, wydając album Out Louder oraz tryptyk Radiolarians. „Juice” to już trzecia płyta, którą nagrali współpracując ze znanym gitarzystą Johnem Scofieldem: muzycy wydali wspólnie albumy A Go Go (ze Scofieldem w charakterze lidera) oraz Out L (jako Medeski Scofield Martin & Wood).


Kiedy spotkaliśmy po raz pierwszy, coś się stało - zamyśla się keabordzista John Medeski o swej współpracy pomiędzy wpływowym trio Medeski Martin & Wood i nieszablonowym gitarzystą Johnem Scofieldem. ”… była w tym niezaprzeczalna chemia…”. "Przez te wszystkie lata graliśmy ze sobą tak wiele razy, że czuję się z nimi komfortowo, ale ponieważ obecnie nie gramy już tak często, wszystko jest nadal świeże" -  dodaje Scofield.

Od początku do końca Juice jest wyraźnym dowodem na zdolność formacji do tworzenia przestrzeni dźwięków pełnych świeżości, spontaniczności i taneczności. Stworzenie tego albumu było niezwykle proste - podsumował Medeski. „Było w tym tyle radości ze wspólnego grania, że wszystko układało się w sposób całkowicie naturalny”.

Artyści przyznają się do fascynacji muzyką z Brazylii, Karaibów, oraz Ameryki Łacińskiej, która ich zdaniem posiada wiele wspólnych elementów z jazzem. … Postanowiliśmy wspólnie odkryć te powiązania na nowo…

Album Juice zawiera wspaniałe nowe kompozycje, a także trzy niesamowite covery: Light my Fire, Sunshine of your love and The times they are a-changin’.

Reagowanie na siebie nawzajem jest tym, o co tu chodzi i powoduje, ze ta muzyka działa - mówi Scofield. Jako zespół jesteśmy tu, gdzie powinniśmy być i tę wyjątkową chemię możecie usłyszeć na tej płycie - konkluduje Martin
 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię