-
Rządowe kontrole na granicach to przesadzona reakcja — problem jest marginalny.
-
Pomysły zakazów wjazdu i referendum o migracji są nieuzasadnione.
-
Restrykcje wobec studentów zagranicznych mogą zaszkodzić uczelniom i gospodarce.
-
Polska już jest krajem imigracyjnym — potrzebna jest integracja, a nie strach.
- A
- A
- A
Granice, migranci i rynek pracy. Czy antyimigracyjna polityka Polski ma sens?
Czy kontrole graniczne i restrykcje wobec migrantów rzeczywiście rozwiązują problemy Polski? W rozmowie z Radiem Kraków prof. Konrad Pędziwiatr nie ma wątpliwości: „To terapia szokowa na zwykłe przeziębienie. Migranci nie stanowią zagrożenia, a bez ich wsparcia nasza gospodarka i rynek pracy nie poradzą sobie w nadchodzących dekadach” — podkreśla w programie O Tym Się Mówi.Kontrole na granicy z Niemcami i Litwą bez realnego uzasadnienia
Prof. Konrad Pędziwiatr z Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych UEK, komentując wzrost antyimigranckiej retoryki w Polsce, podkreślił, że rządowe działania dotyczące kontroli granicznych na granicy z Niemcami i Litwą to „terapia szokowa na przeziębienie”.
— Jeśli spojrzymy na liczby osób wycofywanych przez Niemcy w ostatnich latach, to są one absolutnie marginalne. W ciągu pięciu lat mówimy o mniej niż pięciu tysiącach osób, podczas gdy Polska sama deportuje ponad dwa razy więcej — zaznacza. Ekspert dodaje, że polityka bezpieczeństwa granic nie powinna być prowadzona w oderwaniu od rzeczywistości i faktycznych danych migracyjnych.
Czytaj więcej:Rozpoczęły się tymczasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą
Ograniczenia wjazdu dla cudzoziemców? „Nieuzasadniony pomysł”
Gość Radia Kraków krytycznie ocenia także pomysł ograniczenia wjazdu do Polski osób z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Jak zaznacza, takie ograniczenia wjazdu dla cudzoziemców nie mają precedensu w Europie.
— Nie znam takich zakazów. Trudno przewidzieć, jak zareagują na to choćby obywatele Izraela, którzy chętnie odwiedzają Polskę, albo turyści z krajów Zatoki Perskiej, którzy licznie przyjeżdżają tu zwłaszcza latem. To propozycje całkowicie nieuzasadnione i wprost islamofobiczne — mówi.
Referendum w sprawie migracji? Potrzebna merytoryczna debata o imigracji
Zastrzeżenia wzbudziła również propozycja referendum w sprawie migracji — według eksperta Polska powinna prowadzić raczej poważną debatę o polityce migracyjnej, starzeniu się społeczeństwa i konieczności przyjmowania migrantów.
— Jeśli chcemy uniknąć depopulacji, powinniśmy — tak jak inne kraje Unii Europejskiej — podejść do tematu odpowiedzialnie i rozważnie. Migranci to dziś kluczowi pracownicy zagraniczni w Polsce, uzupełniający braki na rynku pracy — podkreśla prof. Pędziwiatr.
Zaostrzone kontrole studentów zagranicznych zagrożeniem dla uczelni i gospodarki
Gość audycji ocenia, że skutki tych chaotycznych działań mogą się objawić w zaostrzonych kontrolach wobec studentów zagranicznych, co może uderzyć w uczelnie wyższe w Polsce i w gospodarkę.
— Nie widać żadnego realnego uzasadnienia dla wprowadzania takich regulacji. Jeśli kogoś należało kontrolować, to przede wszystkim osoby, które prowadziły nielegalne kontrole i zatrzymania — wskazuje.
Migranci w Polsce: Najnowsze dane, narodowości i znaczenie integracji
Według danych przytaczanych przez gościa programu „O Tym Się Mówi”, Polska w ostatniej dekadzie stała się jednym z głównych kierunków migracyjnych w Europie. Szczególnie w Krakowie rośnie liczba migrantów z Ukrainy, Białorusi, a także z Indii, Bangladeszu, Nepalu i Pakistanu.
— Widać coraz więcej procesów łączenia rodzin. Często wygląda to tak, że migranci przyjeżdżają do pracy, na przykład w międzynarodowych korporacjach, a po roku czy dwóch sprowadzają żony i dzieci — wyjaśnia.
I dodaje:
— To naturalny i pozytywny proces. Polska polityka migracyjna powinna wspierać integrację cudzoziemców, by zachęcać ich do osiedlania się na stałe. Z punktu widzenia gospodarki i systemu emerytalnego przeciwdziałanie depopulacji poprzez imigrację jest istotne.
Czytaj także: Krakowski cudzoziemiec jest młody, wykształcony i bardzo ważny dla miasta
Komentarze (1)
Najnowsze
-
13:36
Jak będzie wyglądała Modrzejówka po remoncie? Są wyniki konkursu
-
13:12
Maturzysta może składać odwołania od oceny egzaminu. Jak to zrobić?
-
12:25
Nocne działania w Krakowie. 107 mandatów, 87 pouczeń i 7 wniosków do sądu o ukaranie
-
12:04
Groźny wypadek z udziałem motocykla na obwodnicy Krakowa
-
11:51
Oszukał mieszkankę Wieliczki, pieniądze wypłacił w Piekarach Śląskich. Rozpoznajesz go? ZDJĘCIA
-
11:10
Księżyc w pełni nad Tatrami
-
10:31
Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień (KCTU) zostało utworzone w 2000 r.
-
10:17
Zwierzęta i ludzie...Czy i kiedy może być groźnie?
-
09:57
Co dalej z krynicką porodówką? Rada społeczna szpitala powiatowego za likwidacją
-
09:23
Linia zastępcza 704 została wydłużona. Dojedzie do Dworca Głównego
-
08:45
POLSA: podstawowe cele misji na ISS wykonane w ok. 96 proc.