Dyskusję publiczną dominują rozważania o sztucznej inteligencji, czy zaczyna przejmować władzę, czy żyjemy w momencie przełomu?

prof. Stanisław Mazur rektor UE: "Żyjący w każdej epoce uważają, że to taki moment. Teraz też tak jest. Pytamy, gdzie są granice ludzkiego umysłu, nie dojdzie do sytuacji, której kreatywność maszyny będzie mogła przejąć władzę, ale będziemy od sztucznej inteligencji coraz bardziej uzależnieni."

prof. Jacek Popiel rektor UJ: "Program kongresu kopernikańskiego był ustalany kilka miesięcy temu, ale od tego czasu wiele się zmieniło i do sztucznej inteligencji trzeba się będzie odnieść w kontekście tego, co nam może przynieść, ale i jakie zagrożenia może stworzyć. Jeszcze nie czas jednak na pytania, czy to zmieni polską naukę"

prof. Wojciech Widłak rektor A.Muz.: "Współczesnym trudno ocenić, czy są w momencie przełomowym, ale stajemy wobec problemu bardzo szybkiego rozwoju technologii, która jest przydatnym narzędziem. Im więcej jest wiedzy w tych technologiach, tym bardziej kurczy się nasza wiedza. Stajemy się coraz bardziej uzależnieni od narzędzi, które sami stworzyliśmy."

prof. Andrzej Bednarczyk rektor ASP: "Zmienia się w sztuce rozumienie rękodzieła - kontaktu twórcy z materią. Na razie sztuczna inteligencja w sposób udatny i wspaniały naśladuje człowieka. Maszyna może stworzyć coś, co będzie nie do odróżnienia od ludzkiego dzieła. Jesteśmy pełni obaw, ale i pełni nadziei. Może nie będziemy jedynymi kreatorami na ziemi?"