- A
- A
- A
Głosy Pamano, Biografia Llosy, Wybór Ireny i Krüger
Historie odległe i bliskie, Katalonia, Peru, Włochy i Lwów. Losy ludzi splecione z historycznymi wydarzeniami.Jaume Cabre, kataloński pisarz, gość ostatniego Festiwalu Conrada w Krakowie, odwiedził również Radio Kraków. W obszernym wywiadzie tłumaczonym przez Annę Sawicką , opowiada o bohaterach swojej najnowszej książki "Głosy Pamano" (Marginesy), o przeszłości która wciąż obecna jest w wielu domach, rodzinach, wioskach i miastach. o pirenejskiej przyrodzie i o przyszłości Katalonii.
Gościem programu będzie Tomasz Pindel, autor biografii Mario Vargasa Llosy (Znak).
Krakowski pisarz, dziennikarz, a przede wszystkim tłumacz i znawca literatury latynoskiej Tomasz Pindel napisał biografię jednego z najpopularniejszych pisarzy pochodzących z Ameryki Południowej. Ta książka to historia życia Mario Vargasa Llosy, które, jak mówi sam autor biografii, bywało ciekawsze niż literatura. Drobiazgowo opisuje Pindel historie małżeństw peruwiańskiego pisarza, jego potyczki w czasie wyborów prezydenckich, a zaczyna od burzliwej młodości i trudnych relacji z ojcem. Pindel pojechał do Peru, żeby napisać tę biografie. Opowiada, że spotkał się Llosą, ale to była krótka godzinna rozmowa. Więcej materiałów przyniosło mu bogate archiwum pisarza, do którego miał nieograniczony dostęp. Dowody tego mamy w książce, dużo tu ciekawych fotografii, drobiazgów, anegdot, potwierdzonych, wcześniej istniejących jako plotki informacji. Czuje się również atmosferę peruwiańskich miast, ulic, restauracji, podwórek, Pindel udowadnia jak bardzo miejsce, z którego wywodzi się pisarz, jest obecne w jego literaturze.
Przedstawiamy najnowszą książkę Marcina Ciszewskiego "Krüger. Szakal" (Znak Litera nova).
Tą książką Marcin Ciszewski otwiera nowy cykl. Na razie (chociaż mówi, że nie zawsze) porzuca swoich wcześniejszych bohaterów i tworzy nowego. To właśnie tytułowy Krüger i tytuł całej serii. A Szakal, to podtytuł i część pierwsza.
Autor znany z powieści sensacyjnych, które najczęściej dzieją się współcześnie, tym razem sięga do historii i osadza akcję swojej powieści w momencie kiedy Polska odzyskuje niepodległość. Duża część skomplikowanej intrygi toczy się w jesieni 1918 roku w Warszawie, Lwowie, są też nadbużańskie. Tytułowy Kruger to młody mężczyzna, członek dość niestandardowej grupy przestępczej, która dokonuje napadów na banki. Wszystko właśnie zaczyna się od takiej sceny napadu na Bank Zachodni w Warszawie . Napad co prawda udaje się i grupa odjeżdża z łupem, ale tym razem na ich drodze stają strażnicy, dochodzi do strzelaniny , są dwie śmiertelne ofiary. To zmienia sytuację bohaterów i powoduje duże komplikacje w ich działaniu.
Ale autor nie ogranicza się do kilku jesiennych miesięcy ważnego w historii Polski okresu. Cofa też akcję kilka lat wcześniej, opowiadając o dzieciństwie młodego Krugera i jego drodze do przestępczego świata.
Ciszewski misternie konstruuje akcję, trzyma w napięciu powoli ujawniając mroczne zagadki z przeszłości głównych bohaterów i ich wzajemne powiązania. Jego Kruger, zimny i bezwzględny, ma jednak szansę wzbudzić sympatię czytelników, kiedy poznają jego przeszłość. I na pewno bardziej kibicują jemu, niż ścigającemu go okrutnemu Kolcowowi.
Ciszewski zapowiada, że historia Polski będzie odgrywać w tym cyklu bardzo ważną rolę, na przykład w kolejnej część przeniesie czytelników w czasy Bitwy Warszawskiej.
W programie również rozmowa z Remigiuszem Grzelą o jego najnowszej książce "Wybór Ireny" (PWN). O historii niezwykłej kobiety, która do końca skrywała tajemnicę swoich Trzech nazwisk: Gelblum, Waniewicz, Conti di Mauro.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:05
Prawa zwierząt? Potrzebujemy ochrony sentientów!
-
21:58
Święto Kwitnących Sadów w Łososinie dolnej z pokazami lotniczymi
-
21:33
Wcale w zębach trzeszczeć nie musi. Wielka Zakopiańska Majówka na bacówce u Andrzeja Klusia
-
21:32
Od początku majówki zatrzymano 950 nietrzeźwych kierowców
-
20:25
Radłów: ucieczka przed policją skończyła się dla motocyklisty w szpitalu
-
20:02
Koszmar Puszczy Niepołomice w Poznaniu
-
20:01
Jak spojrzeć na Krupówki nieco inaczej? „Warto temu miejscu dobrze życzyć”
-
19:13
Abp Jędraszewski na Wawelu: miłość Polski polega na pragnieniu posiadania dzieci
-
18:21
Kolejki do wozów konnych nad Morskie Oko. "Elektryki" mało popularne
-
17:45
Pijanego kierowcę gonił jeden ze świadków. 38-latek został złapany
-
17:07
Andrzej Duda w Święto Konstytucji 3 Maja zaapelował o udział w wyborach prezydenckich
-
16:36
Wiosna przyszła na całego. W Krakowie działają już pitniki i tężnie solankowe
-
16:04
Uroczystości 3 Maja w Tarnowie