Dostępność cyfrowa oznacza projektowanie stron internetowych, aplikacji i produktów cyfrowych tak, aby były dostępne i zrozumiałe dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich umiejętności, sprzętu czy warunków, w jakich się znajdują. Dla osób z niepełnosprawnościami, jak również starszych użytkowników, dostępność umożliwia pełne uczestnictwo w życiu cyfrowym, od załatwiania spraw urzędowych po korzystanie z usług bankowych. Na przykład możliwość nawigacji po stronie za pomocą klawiatury czy oglądania filmów z napisami to rozwiązania, które przynoszą korzyści nie tylko osobom niewidomym/niesłyszącym, ale każdemu z nas, w zależności od okoliczności.
Inwestycja w dostępność cyfrową to także wymierne korzyści biznesowe. Dostępne strony i aplikacje docierają do szerszego grona odbiorców i zwiększają lojalność klientów, którzy czują się docenieni przez organizacje dbające o ich potrzeby. Obecnie dostępność cyfrowa jest również wymogiem prawnym, definiowanym przez międzynarodowe standardy WCAG (Web Content Accessibility Guidelines). Firmy i instytucje, które włączają te standardy w swoje produkty, nie tylko minimalizują ryzyko prawne, ale i przyczyniają się do budowania bardziej zróżnicowanej i inkluzywnej przestrzeni cyfrowej. Tworzenie rozwiązań przyjaznych każdemu użytkownikowi sprawia, że świat cyfrowy staje się bardziej zrównoważony i otwarty na różnorodność. To także szansa na budowanie cyfrowej przestrzeni, w której każdy, bez względu na swoje możliwości, może w pełni korzystać z usług, informacji i technologii oferowanych przez internet.
- A
- A
- A
Dostępność cyfrowa: klucz do równych szans
To coś więcej niż wymóg prawny — to podejście, które umożliwia wszystkim użytkownikom, w tym osobom z niepełnosprawnościami, pełne uczestnictwo w życiu cyfrowym. Przyjazne dla każdego rozwiązania, takie jak responsywność stron czy możliwość korzystania z czytników ekranowych, ułatwiają codzienne funkcjonowanie i otwierają nowe możliwości na rynku cyfrowym. Dlaczego warto projektować rozwiązania cyfrowe dostępne dla wszystkich? W rozmowie z Magdaleną Król z Wydziału Informatyki AGH przybliżamy znaczenie dostępności cyfrowej.
Autor:
Kamil Wszołek
Komentarze (2)
KW
Kamil Wszołek
2024-11-07
A
Amerykanin
2024-11-05
Najnowsze
-
20:05
Kalkulator pomp ciepła - dobierz moc i porównaj ceny
-
18:27
Groźny wypadek w Tarnowie. Mężczyzna został potrącony przez pociąg
-
17:38
Czekają na boisko, na razie mają ładną trybunę. Gdzie reszta stadionu w Mościcach?
-
17:21
Prezydent Miszalski o wpływach z SCT: Kraków wykonuje kolejny gest wobec całej Małopolski
-
16:28
Brawo Iga! Polka po raz pierwszy w karierze w półfinale Wimbledonu
-
15:22
Policja apeluje o pomoc w identyfikacji mężczyzny, którego zwłoki znaleziono w 2023 roku
-
15:17
Zamiast mieszkań, zielona trawka. W Dąbrowie Tarnowskiej czekają na budowę bloku w ramach SIM
-
14:40
Nasza redakcyjna koleżanka, Barbara Stępniak-Wilk, z nominacją do nagrody Mistrz Mowy Polskiej
-
14:34
Książka jak plaster na duszę. „Wnuczka antykwariusza" – opowieść, która buduje mosty między pokoleniami
-
14:19
Architektura wobec wyzwań zmieniającego się klimatu
-
13:40
Terapeutyczny lakier do paznokci. Innowacyjne badania naukowców z Politechniki Krakowskiej
-
13:10
Prof. Jacek Purchla: „Fundamentem naszej cywilizacji jest samorząd terytorialny”