|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Projekt NOMED czyli telemedycyna dla seniorów w praktyce

Około 3 tysiące seniorów w całym kraju, w tym 254 pacjentów z 11 gmin w Małopolsce weźmie udział w programie telemedycznym NOMED. Jego celem jest wczesne wykrywanie migotania przedsionków. To zaburzenie rytmu serca wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu i cięższym jego przebiegiem. W badaniu wezmą udział wyłącznie osoby w wieku powyżej 65 lat, ponieważ badania wskazują, że na migotanie przedsionków najbardziej narażone są właśnie osoby starsze. O projekcie, który realizowany jest m.in. przez największe uczelnie medyczne w kraju, w audycji "Czuję się się młodo" rozmawialiśmy 29 lipca z Arturem Słupeckim z firmy Comarch, która jest partnerem technologicznym przedsięwzięcia.

Posłuchaj rozmowy o projekcie telemedycznym NOMED z Arturem Słupeckim z firmy Comarch

Artur Słupecki (fot.M.Bartkowicz)

Projekt NOMED jest jednym z największych realizowanych jak dotąd w Polsce projektów telemedycznych, który do diagnostyki i leczenia pacjentów wykorzystuje zaawansowane technologie medyczne oraz teleinformatyczne. Uczestnicy projektu zostali zakwalifikowani do niego losowo, poprzez wybór danych respondentów z bazy PESEL. Z tego względu nabór pacjentów do badania jest już zamknięty.

Uczestnicy programu NOMED spotykają się ze specjalnie wyszkolonymi pielęgniarkami środowiskowymi, które podczas odwiedzin w domach przeprowadzają wywiad zdrowotny, wypełniają ankiety i pobierają od nich krew potrzebną do wykonania badań laboratoryjnych. Osoby te przez miesiąc noszą specjalną kamizelkę, która jest rejestratorem EKG.

Dane o pracy serca są przesyłane raz dziennie ze wszystkich rejestratorów do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie zapoznają się z nimi lekarze. Jeżeli u któregoś z uczestników programu odkryją migotanie przedsionków lub inne zaburzenia w pracy serca, zawiadamiają o tym lekarza rodzinnego. Dzięki takiej procedurze pacjent może otrzymać właściwe leczenie. Każdy uczestnik badania po miesiącu noszenia kamizelki jeszcze przez rok będzie pozostawać pod stałą obserwacją pielęgniarki i lekarza rodzinnego.

Projekt NOMED objęty został honorowym patronatem Ministra Zdrowia, a więcej szczegółów na jego temat można znaleźć TUTAJ (link zewnętrzny).

75%
25%