Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

13.04.2019 - Jak zachęcić dzieci do sportu?

  • Rusz się!
  • date_range Sobota, 2019.04.13 08:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 23:34 )
Mówi się, że sport powinno się uprawiać od małego, aż do późnej starości. Pytanie: od jak małego. Odpowiedzi pomógł nam udzielić Adam Jonczyk, trener Przedszkoliady.pl

Finał Przedszkoliady w Myślenicach (fot. Maciej Skowronek)

 

Przedszkoliada do ogólnopolski projekt, który polega na przeprowadzaniu zajęć sportowych dla dzieci w wieku 3-6 lat, właśnie w przedszkolach.

- Prowadzimy zajęcia wprowadzające do różnych dyscyplin sportowych - mówi Jonczyk - Od piłki nożnej, piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki, aż po inne aktywności ruchowe. Wszystko w przyjaznej, zabawowej formie. Dzieciom się to podoba, co oznacza, że poszliśmy w dobrym kierunku.

Jednak zdaniem Jonczyka miłość do sportu i do aktywności fizycznej dziecko powinno przede wszystkim wynieść z domu. A inspiracją powinni być rodzice.

- To rodzice są dla małych dzieci pierwszymi i największymi autorytetami. Kiedy mama i tata śledzą wydarzenia sportowe i sami uprawiają sport, dzieci chętnie ich naśladują. Kluczem jest wspólne wyjście na zewnątrz po to, by pograć w piłkę lub pojeździć na rowerze, a także wspomniane podejście do aktywności w formie zabawy. Tak, aby sport miło się kojarzył.

Schody pojawiają się jednak, kiedy rodzice zdecydują się zapisać dziecko na zorganizowane zajęcia.

- Wiek przedszkolny jest odpowiedni, choć zdarza się, że rodzice robią to jeszcze wcześniej. Oferta na rynku jest ogromna - przyznaje Adam.

Najtrudniej wyczuć moment, kiedy dziecko stwierdza że nie chce już chodzić na zajęcia. Z jednej strony nie powinno się go do niczego zmuszać, ale z drugiej... już wtedy przydałoby się powoli uczyć odpowiedzialności i poczucia obowiązku.

- Na pewno nie można powiedzieć dziecku "masz chodzić, bo cię zapisałem", albo "bo za to płacę". Należy do tego podejść delikatnie, zapytać "czy ci się podoba", albo też porozmawiać z trenerem, który powie, jak dziecku idzie i jak dziecko zachowuje się podczas zajęć.

Zdaniem Adama Jonczyka można zrezygnować z zajęć na kilka tygodni, bądź miesięcy i poczekać, aż dziecko znów (być może pod wpływem rówieśników) znów zechce chodzić na treningi. Można też wybrać inne zajęcia.

Najważniejsze jednak, by dziecku sport kojarzył się z czymś przyjemnym. Bo przecież jest to przyjemność, która w dodatku procentuje.

- Oprócz walorów zdrowotnych i sprawnościowych, sport kształtuje charakter. Później przyda się to w pozasportowych aspektach życia - zapewnia trener Przedszkoliady.

 

SKO

 

Adam Jonczyk

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię