Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Reforma psychiatrii dzieci i młodzieży - jak wygląda pomoc psychologiczna po roku pandemii

Szybki i łatwy dostęp do kompleksowej opieki psychologicznej działającej w pobliżu miejsca zamieszkania, bez skierowań, diagnozy medycznej i długich kolejek - to jedno z fundamentalnych założeń reformy psychiatrii dziecięcej wprowadzonej w ubiegłym roku. Zmiany miały być odpowiedzią na dramatyczny apel psychiatrów i rzecznika praw obywatelskich, o dofinansowanie placówek szybkiego reagowania a nie ich zamykanie. Specjaliści wielokrotnie zwracali też uwagę na przeludnione szpitale dziecięce i brak szybkiej pomocy dzieciom, które nie powinny tam trafiać. Pandemia Sars-Cov2 pokazała, że reforma jest nie tylko potrzebna, ale wręcz niezbędna.

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pexels.com

Szybki dostęp do psychoterapeuty bez skierowania, rejonizacji i diagnozy lekarskiej, dodatkowo blisko miejsca zamieszkania - to najważniejsze wytyczne reformy opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w Polsce. - Na początku działania ośrodków, w kwietniu ubiegłego roku, na wizytę młodzi pacjenci czekali ok. tygodnia. Teraz czas oczekiwania wydłużył się do miesiąca  - tłumaczy kierownik krakowskiego ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej w Centrum Unimed  Katarzyna- Pytko-Kiełkowska.

Przygotowany przez ministra zdrowia nowy system opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży składa się z trzech poziomów referencyjności. Na pierwszym poziomie wsparcie zapewnia psycholog, psychoterapeuta i terapeuta środowiskowy. Aby skorzystać z ich pomocy, niepotrzebne jest skierowanie lekarskie. Pomogą oni młodym pacjentom, którzy nie wymagają diagnozy psychiatrycznej i leczenia farmakologicznego. Działania te mają mieć charakter szybkiej reakcji na pojawiające się u dzieci problemy i niedopuszczenie do pogorszenia się stanu zdrowia w takim stopniu, który wiązałby się z leczeniem w całodobowym oddziale psychiatrycznym. Drugie poziom referencyjny to pomoc w środowiskowych centrach zdrowia psychicznego, oddziałach dziennych oraz leczenie z udziałem opieki psychiatry. Trzeci poziom dotyczy przyjęć planowanych i nagłych sytuacji zagrożenia życia, gdzie pacjent kierowany jest  do centrum wysokospecjalistycznej  całodobowej opieki psychiatrycznej, oddziału całodobowego, także na izbę przyjęć. 

Zwiększenie dostępności pomocy w opiece ambulatoryjnej i środowiskowej, umożliwi odciążenie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i izb przyjęć. Ponadto dzięki stworzeniu sieci ośrodków udzielających pomocy osobom chorym psychicznie możliwe będzie skrócenie czasu pobytu w szpitalu i zapobieganie rehospitalizacji - informuje resort zdrowia. 

Posłuchaj rozmowy ze specjalistami w programie Pierwszy krok
Autor:
Joanna Gąska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię