Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Pod Lupą: bajki magiczne

W radiowym cyklu "Pod Lupą" poznajemy świat bajek magicznych. Słuchajcie od poniedziałku do piątku o 11:40.


 

Związki przed-małżeńskie i pozamałżeńskie – to o nich opowiada bajka „Feniks-Jasny sokół”. Niektórzy bohaterowie bajek zawierają związki małżeńskie dwukrotnie. W ogóle, pomysł jak dawne społeczności radziły sobie z tak nieokiełznaną energią jak namiętność, miłość erotyczna itp. to temat-rzeka. Niezwykle interesujące są zabiegi bohaterów, mające na celu przypomnienie kochankowi/kochance, mężowi/żonie o dawnej namiętności i odzyskanie go. Przykładowo, w jednej z bajek dziewczyna piecze ogromny kołacz ślubny, a sama zamienia się w gołębicę i chowa do chleba, gdy pan młody rozłamuje pieróg – ona wylatuje ze środka i w ten sposób przypomina mu o sobie. 

Kościej Nieśmiertelny, czyli samotność silnych kobiet... Bajka magiczna, która pomimo pozorów oddaje idealnie wiele rozterek współczesnych kobiet.
 

 

 Zazdrość kobiety o kobietę: matka i córka. Dlaczego matka musi umrzeć, a córka – paść ofiarą nadużycia? I co dzieje się dalej? O tym mówi bajka: „Córka kupca”. „Był sobie kupiec, który miał piękną żonę, a córkę – jeszcze piękniejszą. Tak  zaczyna się  wiele z nich... Pewnego dnia jednak tę sielankę musza przerwać złe wydarzenia. 
 

Śmierć – z tym tematem wiąże się wiele tematów tabu, zakazów i nakazów: od prawidłowego grzebania zmarłych po konieczność opłakania śmierci ukochanej osoby. „Zmarły mąż” i żona-wdowa bardzo za nim tęskni. To bajka magiczna mówiąca o tym, że okres żałoby jest potrzebny, ale żałoba nie może trwać wiecznie...
 

Tajemnica rodzinna – to wokół niej osnuta jest  bajka „Upiór” – niezwykle ciekawa, ponieważ zawiera elementy bajki magicznej, ale wątki pogańskie nierozerwalnie splotły się w niej z elementami chrześcijańskimi. W skrócie: bajka mówi o tym, że jeśli zdarzyło się coś co nie powinno było się zdarzyć to nie wolno na ten temat milczeć, nie wolno zamykać oczu, ponieważ to grozi śmiercią.
 

 

Jak mówi Radiu Kraków profesor Małgorzata Abassy, reprezentująca Instytut Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego - bajki magiczne to jeden z najstarszych rodzajów bajek. To nie są zwykłe bajki ludowe, choć te także niosą mądrość.

Bajka magiczna była jednak opowiadana przez osoby wtajemniczone, doświadczone - takie, które przeżyły życie i dobrze znały uroki i zagrożenia codzienności. Mają stały schemat i mówią o regułach, które wspierają nas w naszych poczynaniach. Ich poznanie i podążanie za nimi nie ogranicza, lecz otwiera niezmierzone możliwości dla każdego człowieka. Nie są to bajki dla  dzieci, choć oczywiście dzieci pojawiają się w nich często...

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię