Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Pasja, czyli misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej widziane" - reportaż Jacka Stwory z 1972

To jeden z najważniejszych dokumentów radiowych. Za tę audycję Jacek Stwora otrzymał Prix Italia. To jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych nagród dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych, zwana "radiowym Oscarem". #95 lat Radia Kraków. #kultura

Był pisarzem i jednocześnie człowiekiem radia. Stworzył nowy gatunek literatury faktu, ale faktu opowiedzianego dźwiękiem.  Jeden z jego najważniejszych dokumentów radiowych pt. "Pasja, czyli misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej widziane" z 1972 roku  otrzymał najważniejszą radiową nagrodę Prix Italia. Autor wciela się w niej w rolę narratora oraz rozmawia z uczestnikami Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, aktorami odgrywającymi role Piotra i Judasza. Czas przypomnieć reportażystę, który wszedł do historii Polskiego Radia.

Jacek Stwora o swojej wizji radia w rozmowie z Witoldem Ślusarskim

"Radio jest po to, żeby było jasno w umyśle" - powiedział Jacek Stwora.  Stworzył nową jakość w polskim reportażu  - nie tylko radiowym. Był też niesłychanie barwnym człowiekiem.To uczestnik kampanii wrześniowej, w czasie wojny trafił na Zachód, był więziony w Hiszpanii,przewędrował szlak bojowy z Polskimi Siłami Zbrojnymi, po wojnie wrócił do Krakowa. Tu zaczął karierę jako pisarz, a potem zaczął pracować w Polskim Radiu. Apogeum jego twórczości przypada na lata 70-te. Mówi Wojciech Markiewicz - reżyser, reportażysta, juror festiwalu Prix Italia.

Wojciech Markiewicz wspomina Jacka Stworę

Warto posłuchać reportażu Jacka Stwory, nagrodzonego na międzynarodowym festiwalu Prix Italia. Opowiada o misterium męki Pańskiej odgrywanym w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Reprezentował on tzw. krakowską szkołę reportażu, podkreślającą obecność narratora w utworze.

"Pasja, czyli misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej widziane" - reportaż Jacka Stwory

W reportażach Jacka Stwory dramaturgia wynikała nie z przebiegu zdarzeń lecz odkrywania głębszych treści w codziennych, wydawałoby się, zdarzeniach. To co zwykłe, stawało się niezwykłe, obudowane dźwiękiem i autorską, poetycką narracją. Rzeczywistość realna potraktowana była w sposób instrumentalny.

"Dzielnica Szwarckopów" - reportaż Jacka Stwory
Autor:
Ewa Szkurłat

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię