Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.5.01.2020 r.

RABA ( fot. Krzysztof A.Dziedzic /Wikipedia)

 

ZAGADKA REGIONALNA (5.01.)

 

Wieś w gminie DRWINIA w powiecie bocheńskim. W jej krajobrazie dominują otaczające ją z trzech stron (od zachodu, północy i wschodu) wały przeciwpowodziowe trzech rzek: DRWIŃKI, WISŁY I RABY.

Po rozbiorach miejscowość ta weszła w skład dominium niepołomickiego, a w roku 1817 sprzedano ją w prywatne ręce.

Wioska znajdowała się wówczas na prawym brzegu Raby. Rzeka zmieniając koryto w XIX w. podzieliła wioskę i dzisiaj jej prawobrzeżna część należy do Uścia Solnego.

(fot.Zygmunt Put/Wikipedia).

 

Na prywatnej posesji w tej wsi znajduje się cmentarz numer 320 z okresu I wojny światowej zaprojektowany przez Franza Starka na którym w 1914 r. pochowanych zostało 69 rosyjskich żołnierzy.

Proszę podać nazwę tej wsi.

 

ADRES INTERNETOWY: regionalne@radiokrakow.pl

                                     do godz. 7.30. dnia 5.01.2020 r.

 

 

UPOMINKI:

przewodnik "MEKSYK. JUKATAN I CHIAOPAS" - Wydawnictwa "BEZDROŻA".

książka EDYTY ŚWIĘTEK "Nowe czasy. Przeminą smutne dni"

płyta CD "OCZEKIWANIE" Lidii Jazgar z zespołem "Galicja".

duży kalendarz ścienny plakatowy na 2020 r.

książka ROMY LIGOCKIEJ "Jeden dobry dzień"

 


 

 

EUGENIUSZ STANISŁAW BIELENIN był dziennikarzem, publicystą i malarzem.

Urodził się w KĘTACH w 1891 r. a dorastał w CHOCZNI, gdzie chodził do szkoły, a potem skąd dojeżdżał do gimnazjum w WADOWICACH.

Już w Choczni zaangażował się w ruch ludowy, potem zaprzyjaźnił się z Wincentym Witosem, ale po II wojnie światowej pracy w Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym nie znalazł. Tragiczne są okoliczności jego śmierci w 1979 r.

Eugeniusza Stanisława Bielenina przypomina red. MARIA BIEL -PAJĄKOWA, współautorka (wraz z córką AGNIESZKĄ JUSIŃSKĄ) książki

" Dotknięci iskrą Bożą - o artystach, twórcach i pasjonatach w dzieje Choczni wpisanych".

Posłuchaj!

 


 

Olkuszanin JANUSZ MENTLEWICZ to sportowiec, trener i działacz, dla którego lekkoatletyka jest pasją życia.

Od 2000 r. jest prezesem Ludowego Klubu Sportowego "KŁOS" w OLKUSZ, który rozpoczął 53. rok działalności oraz przewodniczącym Powiatowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych.

W ostatnich latach wiele czasu poświęca na dokumentację historii sportu w dawnym powiecie olkuskim i właśnie zbiera materiały do kolejnej publikacji.

Opowiada o tym oraz o poprzedniej książce " ŚWIADECTWO SUKCESU. 50 lat Lekkiej Atletyki Ludowego Klubu Sportowego KŁOS. Historia 1967 -2017", którą zadedykował zmarłej w 2018 r. żonie CZESŁAWIE.

Czesława Mentlewicz zdobyła kilkanaście medali mistrzostw Polski oraz ukończyła 45 biegów maratońskich, między innymi w Bostonie i Nowym Jorku.

Posłuchaj!

Fot. JACEK SYPIEŃ.

 


 

(fot.Zyxist/Wikipedia)

 

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności przypomina życiorys i naukowy dorobek, urodzonego w 1911 r. w Petersburgu prof. MIECZYSŁAWA BUDKIEWICZA.

(fot. archiwum AGH)

 

Ten mineralog i petrograf był pierwszym dziekanem Wydziału Ceramicznego Akademii Górniczo - Hutniczej i autorem ponad 120 prac dotyczących surowców mineralnych i ceramicznych. Badania prowadził głównie na Dolnym Śląsku. Zmarł w Krakowie w 1992 r.

Posłuchaj!

 


 

 

(fot. Zygmunt Put/Wikipedia)

 

Była podejrzewana o piromanię, choć nigdy nie postawiono jej takiego zarzutu. 

W Poniedziałek Wielkanocny roku 1899 (3.04.) kiedy tłumy krakowian przybywały na Emaus rzuciła się do Wisły, lecz została odratowana.

BAŚKA ZWIERZYNIECKA na przełomie XIX i XX w. mieszkała na Półwsiu Zwierzynieckim i była przez krakowian określana, najdelikatniej mówiąc, mianem "sławnej dziwaczki".

Po nieprawdziwej prasowej wiadomości o jej zaczadzeniu, w marcu 1902 r. na cmentarzu Rakowickim strzelił sobie w głowę młody, przyzwoicie ubrany mężczyzna.

Kim był?  Wyjaśnia znawca historii Krakowa MICHAŁ KOZIOŁ.

Posłuchaj!

 


 

Książę PAWEŁ (Paul François Roman) SANGUSZKO herbu Pogoń (ur. 16 stycznia 1973 w São Paulo) – polski arystokrata i biznesmen.

(fot. Volodymyr Fedotov - 25.07.2006 r./Wikiepdia)


 

SANGUSZKOWIE (pierwotnie Sanguszkowicze) to magnacki ród książęcy herbu Pogoń Litewska, wywodzący się od księcia Sanguszki.

Tarnowski historyk dr KAZIMIERZ BAŃBURSKI wyjaśnia od kogo wywodzi się rodowód książąt Sanguszków, kiedy pojawili się w TARNOWIE i przypomina kilku wybitnych jego przedstawicieli.

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię