Małołączniak fot. Hubert Waguła/Wikipedia
ZAGADKA REGIONALNA (30.08.)
Tatrzańska jaskinia. Trzecia pod względem długości (12.200 m) i druga pod względem głębokości (763 m deniwelacji). Znajduje się w Tatrach Zachodnich w Dolinie Małej Łąki w zboczach Małołączniaka. Została odkryta przed 56. laty. - 30 sierpnia 1959 r. przez DANUTĘ STERLAU i STANISŁAWA WÓJCIKA. Proszę podać nazwę tej jaskini.
ADRES INTERNETOWY: [email protected]
do godz. 7. 30 dnia 30.08.2015 r.
UPOMINKI:

album „ MACIEJ MIECHOWITA(1457-1523)
książka ” ORAWKA. Kościół św. Jana Chrzciciela
książka „DZIEJE PARAFII p.w. Przemienienia Pańskiego w LIBIĄŻU,
w latach 1731-2012
5 przewodników „BESKID WYSPOWY”.

W NIEDZIELĘ 30 SIERPNIA W PROGRAMIE:

Bolesław Peca na koniu. Zawody hippiczne.
Przed 76. rocznicą wybuchy II wojny światowej regionalista TOMASZ WANTUCH, prezes Towarzystwa Miłośników Tuchowa, przedstawia życiorys kawalerzysty, plutonowego BOLESŁAWA PECY (1903 - 1970). Był związany rodzinnie z Tuchowem, a przed 1939 r. służył w 5. Pułku Strzelców Konnych, najpierw w Tarnowie, a potem w Dębicy. Jak przeżył wojnę, czy powrócił po niej do wojska? Posłuchaj!


fot. Edward Aspera Jr./Wikipedia
Tegoroczne upalne lato to dla rolników problem niespotykanej od lat. suszy, zagrażającej plonom. Ale praca na roli, w warunkach pogodowych anomaliów, to także niebezpieczeństwo porażenia piorunem. O tragedię nie trudno, dlatego ku przestrodze (ostatni weekend wakacji ma być znów tropikalny) MAŁGORZATA TRETKO z Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Krakowie przypomina jak zachować się podczas burzy.
Posłuchaj !


fot.Jerzy Opioła/Wikipedia
ŻARKI- to jedno z sołectw w górniczej gminie Libiąż w powiecie chrzanowskim. W Żarkach urodziła się STANISŁAWA DĘSOŁ z domu Kosowska. Od 32 lat prowadzi zespół „MACIERZANKI”, który działa przy tamtejszym Kole Gospodyń Wiejskich. Pani Stanisława odtwarza dawne obrzędy, pisze wiersze, a nawet kabaretowe teksty. Posłuchaj!


W 2016 r. obchodzony będzie jubileusz 400. lecia klasztoru oo. Bernardynów w ALWERNI. Powstał w 1616 r. dzięki fundacji Krzysztofa z Korytna Korycińskiego, właściciela pobliskiej wsi Poręba – Żegoty. Dzieje alwernijskich Bernardynów opisał na ponad pięciuset stronach, urodzony i mieszkający w Alwerni, historyk DOMINIK KNAPIK.
Posłuchaj kiedy do Alwerni przybywało najwięcej pielgrzymów !