Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.24.05.2015 r.

fot.Wikipedia

 

Światowej sławy antropolog, etnolog i podróżnik BRONISLAW MALINOWSKI urodził się w 1884 r. w Krakowie. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im króla Jana III Sobieskiego i w latach 1902-1906 studiował na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktoryzował się tam w 1908 roku (O zasadzie ekonomii myślenia).

W latach 1910-1913 podjął studia i wykłady na Uniwersytecie w Londynie. A później (1914-1920) prowadził badania w Australii i Oceanii. W pierwszej fazie podróży na wschód w 1914 roku towarzyszył mu przyjaciel Stanisław Ignacy Witkiewicz, który jednak po wybuchu I wojny światowej zmuszony był powrócić do kraju.

Dlaczego Malinowski mógł pozostać i kontynuować badania? Posłuchaj!

 

Sztuczny rozrusznik serca ( stymulator serca, kardiostymulator) to urządzenie elektryczne (obecnie wszczepiane w ciało chorego) służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca.. Stosuje się go, gdy naturalny rozrusznik – węzeł zatokowy, w wyniku różnych schorzeń trwale przestaje spełniać swoją rolę (choroba węzła zatokowo-przedsionkowego), co prowadzi do objawów niedokrwienia mózgu lub niewydolności serca. Drugim wskazaniem do wszczepienia rozrusznika są zaburzenia przewodzenia przez naturalne elektryczne połączenie pomiędzy przedsionkami i komorami serca .

W Polsce żyje ponad 100 000 osób z wszczepionym kardiostymulatorem, a liczbę wszczepień szacuje się na 9500 rocznie]. 80-90% tych zabiegów to wszczepienia nowych rozruszników (implantacja kardiostymulatora), a w 10-20% to wymiany wyczerpanych stymulatorów (reimplantacja).

Co to jest rozrusznik na żądanie? Dlaczego zrezygnowano z baterii atomowej? Kiedy wiadomo, że nadszedł czas wymiany rozrusznika? Odpowiedzi na te pytania udziela prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ z Akademii Górniczo – Hutniczej. Posłuchaj!


 


 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

1719959

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię