ZAGADKA REGIONALNA ( 13.12.)
Wieś letniskowa w gminie Stary Sącz. Historia tej królewskiej wsi sięga co najmniej XIII w.
W 1440 r. Władysław Warneńczyk ufundował w niej drewniany, jednonawowy, modrzewiowy kościół, który spłonął w święto Bożego Ciała 1882 r. podczas dużego pożaru wsi.
Ocalałe z pożogi wyposażenie znajduje się we wzniesionym na miejscu spalonego, nowym, murowanym kościele, konsekrowanym w 1901 r.
W tej wsi w 1938 r. urodził się Józef Koszkul, profesor Politechniki Częstochowskiej, specjalista w zakresie tworzyw polimerowych.
Jak nazywa się ta wieś? Proszę podać jej nazwę.
ADRES INTERNETOWY: [email protected]
do godz. 7. 30 dnia 13.12.2015 r.

UPOMINKI:
5 egzemplarzy tomiku wierszy „WIKLINOWE PTAKI” autorstwa „Bronka z Obidzy” ( Bronisława Kozieńskiego)
2 egzemplarze książki JACKA SYPNIA „Olkusz i Ziemia Olkuska podczas I wojny światowej, w pamiętnikach JANA JARNO”.


(fot.kanonkrajoznawczy/Wikipedia)
Tak naprawdę to nie wiadomo dokładnie skąd pochodził i kim był, ale przeszedł do historii Krakowa dzięki studentom Akademii Sztuk Pięknych, którzy swój akademik mieli w budynku wybudowanym przez Niemców w czasie II wojny światowej przy ulicy Lea ( w czasach PRL- F. Dzierżyńskiego).
To oni postanowili uhonorować dziadka Zasadę ( rezydenta, niekiedy wcielającego się w rolę portiera), wybierając go na patrona swego akademika. Władze uczelni to uszanowały, nawet po zmianie adresu.
Dziś Dom Studencki ASP im. Dziadka Zasady mieści się przy ulicy Kapelanka 24.
O tej postaci opowiada historyk MICHAŁ KOZIOŁ. Posłuchaj!


"PTAKI TATR I PODTATRZA". To pierwsza tego typu publikacja o świecie ptaków najwyższych polskich gór. (zawiera opis 150 gatunków).
Autorem albumu, wydanego przez Tatrzański Park Narodowy, jest WŁODZIMIERZ CICHOCKI, przyrodnik, ornitolog, kierownik działu Przyrodniczego Muzeum Tatrzańskiego w ZAKOPANEM, który przez trzydzieści lat prowadził obserwacje ptaków. Ile orłów gnieździ się w polskich Tatrach, co z populacją bocianów na Podhalu i która sowa jest największym "rozbójnikiem" ? Posłuchaj autora!


fot. JACENTY SPYRA
BEATA PUCHAJDA została tegoroczną laureatką "Nagrody Burmistrza Gorlic im. Alfreda Długosza". Jej prace oraz prace innych artystów można oglądać w Dworze Karwacjanów w GORLICACH przy ul. Wróblewskiego 10 A, na wystawie „XXXISalonu gorlickiego środowiska plastycznego”. O pracach graficznych, rzeźbiarskich i fotograficznych tam prezentowanych oraz o patronie nagrody mówi ZDZISŁAW TOHL - dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. Posłuchaj!


W Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej historyk JACEK SYPIEŃ opowiada o niezwykłej postaci, jaką był JAN JARNO (1867-1933), przez całe życie związany z tym miastem.
Z zawodu kowal i ślusarz, społecznik patriota, długoletni prezes olkuskiej OSP w czasie I wojny światowej codziennie uzupełniał pamiętnik zawarty w 16 zeszytach. Jacek Sypień opracował, zebrał i wydał drukiem jego wspomnienia w książce „Olkusz i Ziemia Olkuska podczas I wojny światowej, w pamiętnikach JANA JARNO”. Posłuchaj!

Ten stalowy żyrandol, znajdujący się dziś w Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, powstał w pracowni Jana Jarno i do lat 60. ubiegłego wieku oświetlał wnętrze kościoła pw. św.Andrzeja w Olkuszu ( obecnie Bazyliki Mniejszej).

fot. IZABELA KULIG
PIOTR MAŚLANKA opiekuje się Dziecięcym Zespołem Regionalnym "MAŁE PIWNICOKI", który od 7 lat działa przy Domu Kultury w PIWNICZNEJ - ZDROJU i pielęgnuje folklor "górali czarnych". Skąd taka nazwa, czym jest uzasadniona? Posłuchaj!