Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.10.11.2019 r.

Gęś zatorska w Centrum Badawczym i Edukacyjnym Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego w RZĄSCE. ( for. KRZYSZTOF ANDRES).

 

 

Rasę gęsi zatorskich wytworzono z odmian gęsi krajowych: podkarpackich, garbonosych, suwalskich i pomorskich. Prace te rozpoczęto w Instytucie Zoologii  w 1956 r. pod kierunkiem prof. HELENY BĄCZKOWSKIEJ.

W 1967 r. stado przeniesiono do Zakładu Doświadczalnego Akademii Rolniczej  w Krakowie.

Obecnie rasa ta utrzymywana jest na fermie w RZĄSCE pod Krakowem, należącej do krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego, a niedawno badania na niej prowadzili naukowcy z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt tej uczelni:  prof. MARCIN LIS  oraz dr KRZYSZTOF ANDRES.

Bliźnięta jednojajowe gęsi zatorskiej w stadium rozwoju embrionalnego ( fot. KRZYSZTOF ANDRES).


Posłuchaj, czy jest możliwe, aby z jednego jajka wylęgły się dwa pisklęta i jaka jest częstotliwość występowania zarodków bliźniaczych u gęsi zatorskiej !

Prof. MARCIN LIS ( z lewej) i dr KRZYSZTOF ANDRES.

 


 

(fot.Nachoman -au/Wikipedia).

 

 

GPS – właściwie GPS–NAVSTAR ( ang. Global Positioning System – Navigation Signal Timing and Ranging) – to system nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską.

System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego – 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego – stacji kontrolnych i monitorujących na Ziemi oraz segmentu użytkownika – odbiorników sygnału. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.

To system amerykański, ale podobnym dysponuje także Federacja Rosyjska, a próby utworzenia takiego systemu podjęły też Unia Europejska, Chiny, Japonia oraz Indie.

Z jakim skutkiem?

Posłuchaj prof. RYSZARDA TADEUSIEWICZA z Akademii Górniczo - Hutniczej !

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię