Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

32.Ulica

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie "Ale cyrk!". Sztuka wyszła na ulice, rynki i place.

Teatr Lviki_y ze Lwowa, fot. Arsen Stachiv

Posłuchaj reportażu Ewy Szkurłat
"Ale cyrk!"

Najpiękniejsze i najbardziej znane place i ulice Krakowa przemieniły się w teatralne sceny pełne artystycznych popisów, uniesień i wzruszeń. Artyści przedstawili swoje pokazy na Rynku Głównym, Małym Rynku, placu Szczepańskim i Rynku Podgórskim. Spektakle kameralne i efektowne, zabawne i refleksyjne - przykuwają uwagę przechodniów i turystów. Wędrówki na linach nad płytą Rynku, kreatywne zastosowanie kawałków drewna, taniec i akrobatyka potrafią zadziwić każdego widza.

Aktorzy, kuglarze, tancerze i mimowie zaanektowali też plac Jana Nowaka Jeziorańskiego, a do namiotu cyrkowego na placu Szczepańskim klauni i lalkarze zaprosili najmłodszą widownię na spektakle i zajęcia warsztatowe. Linoskoczkowie, iluzjoniści i szczudlarze obecni są też w Tarnowie, na ul. Wałowej - jednej z najbardziej reprezentacyjnych w tym mieście.

Wszystkie eksponowane w trakcie Festiwalu wątki teatralne i cyrkowe pojawią się w finałowym widowisku plenerowym "Parada kuglarzy", które zostanie zaprezentowane w Rynku Głównym, na zakończenie 32. ULICY (7 lipca).

 

ULICA czyli Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych jest jedną z najstarszych imprez tego typu w Europie Środkowej. Organizowany od 1988 roku przez Teatr KTO, na stałe wpisał się w letni kalendarz kulturalny Krakowa. Każdego roku na 4 dni lipca Kraków zmienia się w wielką plenerową scenę, a sztuka wychodzi poza budynki teatralne, galerie czy muzea.

Przypadkowi turyści i świadomi widzowie podążają za artystami przemieszczającymi się po rynkach i ulicach Krakowa. Obserwują mistrzostwo aktorów, podziwiają niestandardowe środki wyrazu i zaskakujące scenografie. Sceną jest całe miasto, a widownia to corocznie 60-100 tys. widzów. 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię