Domowe sposoby na siniaki i stłuczenia
Siniaki na naszym ciele pojawiają się na skutek uszkodzenia naczyń włosowatych i wylewu krwi pod skórą. Z początku czerwona wybroczyna, z czasem zmienia kolor i blednie, a finalnie ulega całkowitemu wchłonięciu. Trwa to z reguły od 7 do 10 dni lub nieco dłużej, jeśli doszło do rozległego wylewu. Siniaki powodują dyskomfort, dlatego nierzadko chcemy pozbyć się ich w jak najkrótszym czasie, szczególnie jeśli pojawiają się w widocznych miejscach – na rękach, twarzy czy nogach. W takiej sytuacji możemy postawić na domowe metody, stosując m.in.:
-
zimne okłady – chłodny przedmiot przyłożony do skóry zaraz po uderzeniu zahamuje wewnętrzne krwawienie, a w efekcie zmniejszy obrzęk. Jak przygotować zimny okład? Wystarczy zawinąć kostki lodu w ściereczkę lub po prostu sięgnąć po paczkę mrożonych produktów;
-
kompresy z octu – zastosowanie octu pozwoli pobudzić krążenie krwi. Do zrobienia kompresu możemy wykorzystać ocet jabłkowy lub ryżowy. Nasączmy nim mały ręcznik albo gazę i przyłóżmy do siniaka;
-
okład z liści kapusty – sparzone i rozbite tłuczkiem do mięsa liście kapusty stworzą okład o podobnych właściwościach, co kompres z octu. Dodatkowo pomogą uszczelnić naczynia krwionośne;
-
kompresy rozgrzewające – stosujemy je na dzień po wystąpieniu urazu. Ciepłe okłady spowodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyspieszą proces wchłaniania się siniaka.
Co na stłuczenia i siniaki? Jakie leki?
Jeśli siniak przydarzy nam się tuż przed ważnym wydarzeniem i chcemy pozbyć się go jak najszybciej, domowe metody mogą okazać się niewystarczające. Wtedy lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie leków przyspieszających gojenie się siniaków. Mogą mieć one różną postać i skład. Sporą popularnością cieszą się żele arnikowe, które są wygodne w użyciu i szybko się wchłaniają ze względu na lekką konsystencję. Jednym z polecanych preparatów jest Arnigel®, który może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 1. roku życia. Jego głównym składnikiem jest arnika górska.
Żel z arniką na siniaki i stłuczenia
Arnika górska to roślina o znanych od wieków dobroczynnych właściwościach. Zawarte w niej liczne substancje czynne, takie jak laktony seskwiterpenowe czy flawonoidy, działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a jednocześnie przyspieszają wchłanianie się siniaków i przyczyniają się do redukcji obrzęków. Żel z arniką Arnigel® przygotowywany jest ze świeżej rośliny, która wykorzystywana jest w całości, a do laboratorium trafia przeciągu 72 godzin od jej zebrania. Wszystko to wpływa na zachowanie większej ilości składników aktywnych i przekłada się na większą skuteczność leku.
Jak stosować Arnigel®?
Żel z arniką najlepiej zastosować jak najszybciej po wystąpieniu urazu. Szybciej nałożony na skórę lek będzie w stanie w większym stopniu ograniczyć skutki uderzenia. To właśnie dlatego Arnigel® zawsze warto mieć pod ręką – w domowej apteczce, torebce czy bagażu podróżnym. Cienką warstwę produktu wmasowujemy w bolesne miejsce 1-3 razy na dobę. Regularne stosowanie żelu to skuteczny sposób na skrócenie czasu potrzebnego na wchłonięcie się krwiaka. Za jego sprawą nasza skóra szybciej odzyska zdrowy wygląd. Warto wiedzieć, że Arnigel® sprawdzi się również przypadku bólu mięśni po wysiłku fizycznym. Oznacza to, że jest świetnym rozwiązaniem także dla osób uprawiających sport i lubiących aktywny styl życia. Żel arnikowy przynosi ukojenie w bólu mięśni i pomaga szybciej wrócić do formy po intensywnym treningu.
Stłuczenia i siniaki – jak je odróżnić?
Żel Arnigel® to uniwersalny lek, który może być stosowany i na stłuczenia, i na siniaki. Zdarza się jednak, że ustalenie rodzaju urazu, będzie wpływać na przebieg leczenia. Warto zatem wiedzieć, jak odróżnić stłuczenia do siniaków.
Stłuczenie powstaje w wyniku uderzenia, w którym nie doszło do przerwania ciągłości skóry. Nie pojawia się więc na niej widoczna rana. Jego następstwem może być wybroczyna, czyli siniak.
Siniak to efekt pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych pod skórą, które prowadzi do wylewu krwi i pojawienia się charakterystycznego przebarwienia – początkowo fioletowego, a z czasem zmieniającego barwę na zielonkawą i żółtą. Jego wielkość zależy od unaczynienia miejsca na ciele, w którym powstał, oraz od siły uderzenia.
Arnigel® Postać farmaceutyczna: żel. Substancja czynna: Arnica montana TM, dawka substancji czynnej: TM, 7,00 g w 100 g żelu. Wskazania do stosowania: leczenie miejscowe następstw niewielkich urazów (siniaki, stłuczenia) u dorosłych i dzieci powyżej 1 roku życia. Polecany również w bólach mięśni pojawiających się po intensywnym wysiłku fizycznym. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON SA, 2 avenue de l’Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, Francja.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
2/Arnigel/18.02.2025