Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Drabiny, łańcuchy i klamry bezpieczne? Wielki przegląd sprzętu w Tatrach

  • Podhale
  • date_range Piątek, 2015.10.02 09:29 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:49 )
Stalowe łańcuchy, klamry i drabinki mają uchronić turystów w Tatrach przed upadkiem w przepaść. Montowane są już od ponad stu lat w miejscach gdzie jest najniebezpieczniej. Dotyczy to m.in szlaku na Rysy, na Świnicę czy na Orlej Perci. Kontrolą zabezpieczeń przez cały rok zajmują się ratownicy TOPR, ale jesienią, gdy ruch turystyczny jest już niewielki, przychodzi czas na gruntowny przegląd wszystkich "urządzeń".

fot: P. Bolechowski

Posłuchaj co mówi Paweł Skawiński z Tatrzańskiego Parku Narodowego
Legendarna Orla Perć

Paweł Skawiński z Tatrzańskiego Parku Narodowego przypomina, że to właśnie ta instytucja finansuje wszelkie niezbędne naprawy. "Z racji olbrzymiej frekwencji, łańcuchy muszą być kontrolowane. Dodatkowo piorun uderzający w łańcuchy często powoduje, że ostatnia kotwa jest wyrywana. Uderzenia piorunów, spadanie kamieni a zimą zsuwanie się lawin - to przyczyny niszczenia łańcuchów" - dodaje Skawiński.

Rocznie Tatrzański Park Narodowy wydaje kilkanaście tysięcy złotych na zakup części do naprawy sztucznych zabezpieczeń. Są nawet i tacy, którzy uważają, że nadszedł czas na rewolucję w polskich Tatrach. Oni uważają, że śladem na przykład Włoch, trzeba wprowadzić tak zwaną via ferratę, czyli system do autoasekuracji. Wtedy na szlak mogliby wejść tylko ci, którzy posiadają odpowiedni sprzęt i znają zasady autoasekuracji.

 

 

 

(Przemysław Bolechowski/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię