Każdy posiadacz sprawnego radioodbiornika co miesiąc powinien zapłacić 7 zł i 50 gr, a telewizora 24.50. Abonament będzie o 10% niższy, jeśli do 25 stycznia opłacimy go za cały rok z góry.

Osoby, które dopiero stały się właścicielami radioodbiorników i telewizorów powinny w ciągu 14 dni je zarejestrować. Można to zrobić w dowolnym urzędzie pocztowym na terenie całego kraju lub poprzez stronę internetową Poczty Polskiej. 

Z opłaty abonamentowej zwolnione są między innymi osoby, które ukończyły 75 lat, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, bezrobotni oraz osoby w wieku 60+, które otrzymują emeryturę nieprzekraczającą miesięcznie połowy przeciętnego wynagrodzenia.

Osoba uprawniona do zwolnienia z opłat abonamentowych jest zobowiązana do przedstawienia w urzędzie pocztowym dokumentu potwierdzającego to uprawnienie wraz z oświadczeniem. Nie dotyczy to jedynie osób powyżej 75. roku życia - one zwalniane są z opłaty automatycznie.

Oplata abonamentowa to standard w krajach Unii Europejskiej, przede wszystkim na dużych rynkach medialnych. Średnia ściągalność opłaty abonamentowej w Polsce wynosi raptem około 30%. W innych krajach Unii Europejskiej jest zdecydowanie wyższa

- mówi prof. Beata Klimkiewicz, kierownik Zakładu Komunikowania Politycznego i Mediów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Abonament RTV w Polsce powinny płacić nie tylko osoby fizyczne, ale też firmy i instytucje. Poczta Polska ma prawo do przeprowadzania kontroli, czy odbiorniki radiowe i telewizyjne są zarejestrowane oraz, czy jest za nie płacony abonament.

Kara za posiadanie sprawnego i niezarejestrowanego odbiornika to trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej. Wynosi ona 735 zł. Kara musi zostać opłacona w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Po upływie tego terminu jest ściągana w tzw. trybie egzekucji administracyjnej, czyli przez urzędy skarbowe.

Abonament RTV w Polsce jest niezależny od opłat za korzystanie z telewizji kablowej czy z satelitarnych platform cyfrowych.