"Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 przeznaczył tylko w tym roku gigantyczną kwotę prawie 30 mln zł na rozwój bibliotek w całej Polsce. 10 proc. tych środków trafia do Małopolski" – przekazał w środę na konferencji prasowej wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Placówki w województwie otrzymają łącznie 2 mln 881 tys. zł. Będzie to 305 szkół, 153 przedszkola, 2 biblioteki pedagogiczne oraz 9 filii. "W całej Małopolsce mamy 887 bibliotek, a dofinansowanych podmiotów jest w tym roku 470, czyli połowa wszystkich podmiotów bibliotecznych otrzyma wsparcie ze środków rządowych" - poinformował wojewoda.

Najwięcej, 115 placówek, zostanie dofinansowanych w subregionie tarnowskim, a łączna kwota wsparcia wyniesie tam prawie 589 tys. zł. Najwięcej pieniędzy dostaną natomiast ośrodki w subregionie krakowskim - tam 110 placówek otrzyma wsparcie na kwotę blisko 760 tys. zł. W stolicy województwa z programu skorzysta 38 podmiotów na kwotę prawie 280 tys. zł.

"Oczekiwania Małopolan są coraz większe. Środki, które trafiają do bibliotek, dają możliwość rozszerzenia księgozbioru, zakupu tych książek, którymi zainteresowanie jest największe, to także promocja polskich autorów, to także możliwość tego, aby biblioteki zapraszały na spotkania autorskie swoiste gwiazdy i autorów najbardziej topowych" - podkreślił na konferencji Łukasz Kmita. "Program Rozwoju Czytelnictwa to także możliwość zakupu – oprócz elementów wyposażenia biblioteki – sprzętu komputerowego i oprogramowania, aby biblioteki stawały się multimedialne, cyfrowe. Aby zarówno tradycyjna forma wypożyczania książek, jak i audiobooki były dostępne dla każdego" - przypomniał.

W subregionie nowosądeckim i Małopolsce Zachodniej środki na rozwój czytelnictwa otrzymają po 84 placówki, natomiast na Podhalu z programu skorzysta 76 bibliotek.

Podczas konferencji prasowej wojewoda przywołał dane Urzędu Statystycznego w Krakowie, zgodnie z którymi w małopolskich bibliotekach publicznych zarejestrowanych jest prawie 545 tys. czytelników, a z jednej biblioteki publicznej w ciągu roku korzysta średnio 769 osób. Jak podał, księgozbiór małopolskich bibliotek liczy 25 mln woluminów i 4 mln zinwentaryzowanych zbiorów specjalnych.