Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wakacyjny rozkład jazdy na kolei. SPRAWDŹ

  • Czas na kolej
  • date_range Wtorek, 2019.06.25 13:54 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:55 )
Od 9 czerwca znów będzie można pojechać pociągiem z Krakowa pod Tatry. Pojawią się też nowe pociągi ze stolicy regionu przez Zator do Oświęcimia oraz z Muszyny na Słowację. Zmian jest jednak dużo więcej.

Fot. arch. P. Korczak

W najbliższych tygodniach czeka nas duża zmiana w centrum Krakowa. Pierwsze pociągi mają pojechać nową estakadą kolejową między Krakowem Głównym a stacją w Płaszowie. " - mówi Piotr Hamarnik z biura prasowego Polskich Linii Kolejowych.

Na czas wakacji pociagi powrócą pod Tatry. Te połączenia ruszają za dwa tygodnie, od 22 czerwca.  - podkreśla Dorota Szalacha z biura prasowego Polskich Linii Kolejowych.

Pociągi pojadą po nowych torach miedzy Skawina a Sucha Beskidzką, dojdą trzy kolejne, zmodernizowane przystanki na tej trasie - Leńcze, Stronie i Stryszów - czyli w sumie będzie dziewięć nowych stacji i przystanków.

Dzięki tym zmianom będzie mogło powrócić bezpośrednie połączenie z Krakowa do Zakopanego. Kiedy będzie można skorzystać z tego pociągu? " - mówi Michał Drewnicki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Podróżni będą mogli też wybrać się na Słowację. W soboty i niedziele pojawią się dwie pary składów na trasie Muszyna - Poprad-Tatry. Na to połączenie będzie można się przesiąść z pociągu jadącego z Krakowa. Pierwsze kursy w ostatni weekend czerwca.

PolRegio uruchamia natomiast pociąg z Krakowa przez Zator do Oświęcimia. PKP Intercity startuje z dodatkowym połączeniem do Kołobrzegu obsługiwanym przez Pendolino. Będzie można też bezpośrednio dojechać do Zamościa. Podróżni skorzystają też z nowego peronu w Krzeszowicach.

Wakacyjny rozkład jazdy ma obowiązywać do końca sierpnia.

 

Szczegóły zmian:

W Małopolsce podróżni od 1 czerwca korzystają z nowych, wygodniejszych peronów przy pierwszym torze na linii Charsznica – Jaroszowiec Olkuski. Perony na stacji Wolbrom, Gajówka, Jeżówka, Zarzecze i Chrząstowice Olkuskie będą w pełni wyposażone i dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych. W krakowskim węźle kolejowym trwają prace na moście, estakadzie w centrum miasta, zmieniają się stacje i przystanki. Od 9 czerwca otwarty zostanie peron nr 3 w Krzeszowicach, co zwiększy możliwości obsługi pociągów pasażerskich na trasie do Krakowa.

Pasażerowie, którzy planują wakacyjny wypoczynek nad morzem będą mogli skorzystać z dodatkowego połączenia do Kołobrzegu obsługiwanego przez Pendolino. Od 19 czerwca do 31 sierpnia codziennie będzie kursować pociąg relacji Kraków – Kołobrzeg – Kraków przez Warszawę.

W wakacje pociąg IC Chełmoński relacji Przemyśl – Jelenia Góra poprowadzi grupę wagonów na odcinku Wrocław – Hrubieszów, przełączaną w Przeworsku. Dzięki temu podróżni m.in. z Zamościa będą mogli dojechać bezpośrednio do Krakowa i Wrocławia.

Ponadto 9 i 10 czerwca informatorzy mobilni będą do dyspozycji pasażerów na dziesięciu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław). Pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

 

superREGIO – pierwsze trasy i ceny nowej kategorii pociągów POLREGIO:

superREGIO, czyli nowa kategoria pociągów POLREGIO już 9 czerwca pojawi się na polskich torach. POLREGIO przedstawia rozkład i ceny biletów na pierwsze, w wielu przypadkach nieobsługiwane wcześniej połączenia przewoźnika.

Nowe połączenia POLREGIO będą uzupełnieniem kolejowej oferty przewozowej w kraju. Pociągi superREGIO (sR) będą łączyły ważne ośrodki miejskie i turystyczne w Polsce. Najnowsza kategoria pociągów w Polsce pojawi się początkowo na trasie Ostrowiec Świętokrzyski – Kielce – Częstochowa Stradom – Opole – Wrocław, Kraków – Zator i Katowice – Zator. Wyznacznikiem superREGIO będzie m.in. tabor o podwyższonym standardzie, atrakcyjny czas przejazdu i konkurencyjne ceny biletów. 

Katowice – Zator
superREGIO na trasie Katowice – Zator przez Mysłowice i Oświęcim będzie łączyć najważniejszy ośrodek miejski Śląska z Zatorem i Energylandią, największym rodzinnym parkiem rozrywki w Polsce. Przebycie trasy zajmie ok. 1,5 h, a za normalny bilet wg oferty „Połączenie w dobrej cenie” zapłacimy 11,50 zł. Pociąg będzie kursował od 22 czerwca do 31 sierpnia codziennie. 

Kraków Główny – Zator – Oświęcim
Do Zatoru dojedziemy teraz również bezpośrednio z Krakowa Głównego. Ostatnim przystankiem pociągów superREGIO na tej trasie będzie Oświęcim. Przejechanie całej trasy zajmie podobny czas, czyli ok. 1,5 h. Za normalny bilet wg oferty „Połączenie w dobrej cenie” z Krakowa do Zatoru zapłacimy 7,00 zł. Pociąg będzie kursował od 24 czerwca do 29 sierpnia w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki (oprócz 15.08). 

 

PolRegio:

- Linia kolejowa nr 62 - Katowice - Sędziszów - Kielce

W terminie 6 - 12 VIII 2019 r. na odcinku Dąbrowa Górnicza Wschodnia – Sosnowiec Dańdówka zostanie wstrzymany ruch pociągów. W związku z tym, pociągi REGIO będą kursować drogą okrężną przez Sosnowiec Maczki - Mysłowice, bez obsługi stacji i przystanków: Sosnowiec Porąbka, Sosnowiec Kazimierz, Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce i Dąbrowa Górnicza Wschodnia. Na pomijanym przez pociągi odcinku będzie uruchamiana zastępcza komunikacja autobusowa. 

Dodatkowo w terminie 10 - 11 VI 2019 r. z powodu modernizacji linii na odc. Jaroszowiec Olkuski - Wolbrom będzie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa dla poc. 42908 rel. Katowice odj. 19:23 - Sędziszów przyj. 22:32.

 

- Linia kolejowa 133 - Kraków Gł. - Krzeszowice - Trzebinia - Oświęcim - Czechowice Dziedzice /Katowice

W terminie 15 VI - 31 VIII 2019 r. 

Przerwa w ruchu pociągów na odcinku Jaworzno Szczakowa – Trzebinia. W celu zapewnienia dowozów i odwozów będzie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa na tym odcinku za pociągi nr 34302/3, nr 34304/5 oraz nr 43802. 

W terminie 22/23 VI 2019 r.

Przerwa w ruchu pociągów na odcinku Katowice - Katowice Ligota. W związku z tym poc. nr 34804/5 , poc. nr 34300/1 oraz poc. nr 43800/1 pojedzie drogą okrężną przez Hajduki.

W terminie 9 VI - 31 VIII 2019 r. kontynuacja połączeń relacji Kraków Główny - Trzebinia - Oświęcim - Czechowice Dziedzice - Kraków Gł. Dodatkowo dla poc. 34405/4, poc. 43416/7, poc. 43430 oraz dla poc. 43416/7 została wydłużona relacja do stacji Czechowice Dziedzice. 

 

- Linia kolejowa 91 - Tarnów - Rzeszów - Przemyśl

Kontynuacja prac modernizacyjnych, a co za tym idzie, kontynuacja przerwy w ruchu pociągów na odcinku Kraków Główny – Podłęże od 9 VI – 31 VII 2019r. w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 9:45 – 14:20. 

W związku z powyższym, pociąg 43802/3 rel. Katowice - Rzeszów Główny będzie kursował wg zmienionego rozkładu jazdy: od poniedziałku do piątku pociąg pojedzie drogą okrężną przez stacje Kraków Batowice i Kraków Nowa Huta z pominięciem odcinka Kraków Główny – Podłęże według rozkładu jazdy: Katowice odj. 10:28 – Trzebinia odj. 11:35 – Kraków Główny przyj. 12:33/odj. 12:45 - Podłęże przyj. 13:21/odj. 13:29 – Tarnów przyj. 14:37/odj. 14:38 – Rzeszów Główny przyj. 16:00. 

Dla zabezpieczenia potrzeb odwozowych na odc. Kraków Główny – Podłęże, a także dla dowozu podróżnych na pociąg nr 43802/3 do Podłęża będzie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa, i tak: Kraków Gł. odj. 12:38 - Kraków Pł. przyj. 12:50/odj. 12:51 - Podłęże przyj. 13:24
- w soboty i niedziele pociąg pojedzie bez zmian według godzin zastępczego rozkładu jazdy tj. Katowice odj. 10:28 – Trzebinia odj. 11:35 – Kraków Główny przyj. 12:33/odj. 12:44 – Tarnów przyj. 13:17/odj. 13:38 – Rzeszów Główny przyj. 16:00. 

 

- Linia kolejowa 94/97/104/99 - Kraków Płaszów – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane

W terminie 9 VI - 21 VI 2019 r. wszystkie pociągi kursujące na ciągu komunikacyjnym Kraków Płaszów - Zakopane, w tym również w ofercie Podhalańska Kolej Regionalna będą nadal obsługiwane wyłącznie środkami zastępczej komunikacji autobusowej na całych trasach. Natomiast w terminie 22 VI - 31 VIII 2019 r. zostaną przywrócone pociągi dla relacji Kraków Gł. - Sucha Beskidzka - Zakopane, także pociągi w ofercie Podhalańska Kolej Regionalna za wyjątkiem:

poc. 30536 rel. Zakopane odj. 8:42 - Kraków Gł. przyj. 12:36 
poc. 30507 rel. Kraków Pł. odj. 12:22 - Zakopane przyj. 16:07

Przewóz podróżnych na odc. Kraków Płaszów - Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona będzie odbywał się zastępczą komunikacją autobusową.

 

- Linia kolejowa 94/97/117 - Kraków Gł. - Bielsko-Biała

Z uwagi na brak przepustowości na odc. Kraków Gł. - Kraków Pł. wszystkie pociągi do/z Bielska-Białej/ Wadowic będą rozpoczynać i kończyć bieg ze stacji Kraków Płaszów. Realizacja połączeń odbywać się będzie następująco:

W terminie 10 VI - 19 VI 2019 r.
Wszystkie pociągi kursujące na ciągu komunikacyjnym Kraków Płaszów - Bielsko-Biała - będą obsługiwane w całych relacjach środkami zastępczej komunikacji autobusowej.

W terminie 9 VI, 20VI, 21 VI 2019 r. 
Przerwa w ruchu pociągów obejmować będzie odcinek Kraków Pł. - Wadowice. Przewóz podróżnych odbywać się będzie z przesiadką na stacji Wadowice:

na odc. Kraków Pł. - Wadowice i odwrotnie - środkami kołowymi zastępczej komunikacji autobusowej oprócz 10 VI - 19 VI 
na odc. Wadowice - Bielsko-Biała i odwrotnie - będzie kursować pociąg

W terminie 22 VI - 31 VIII 2019 r.
Z uwagi na wprowadzoną przerwą w ruchu na odcinku Kraków Płaszów - Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona przewóz Podróżnych odbywać się będzie z przesiadką na stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona:

na odc. Kraków Pł. - Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona i odwrotnie - środkami kołowymi zastępczej komunikacji autobusowej
na odc. Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała i odwrotnie - będzie kursować pociąg

W zamian za odwołane pociągi relacji Kraków Główny – Skawina - w związku z budową trasy Łagiewnickiej podróżni będą mogli skorzystać ze środków Komunikacji Miejskiej w Krakowie (KMK). Przejazd będzie możliwy na podstawie biletów kolejowych na odcinku Wola Radziszowska – Kraków Główny. 

Linie, na których ustanowiono możliwość przejazdu środkami KMK:
201 – Skawina - Borek Fałęcki,
203 – Skawina Szkoła – Borek Fałęcki
235 – Skawina Szkoła – Borek Fałęcki

Tramwaje na odcinku Borek Fałęcki – Łagiewniki,
253 – Radziszów Szpital– Czerwone Maki P+R
263 – Wola Radziszowska – Czerwone Maki P+R
283 – Skawina – Czerwone Maki P+R
11 – Czerwone Maki P+R – Dworzec Płaszów Estakada

Utrzymana została również możliwość przejazdu środkami Komunikacji Miejskiej w Krakowie na trasie: „Dworcowa” – „Dworzec Główny Zachód” oraz „Dworzec Płaszów Estakada” – „Dworzec Główny Tunel”, w których będą honorowane bilety kolejowe ważne na odcinku Kraków Płaszów – Kraków Główny – Kraków Płaszów.

 

- Linia kolejowa nr 96/105 – Tarnów – Nowy Sącz – Muszyna – Krynica-Zdrój

Z uwagi na zaplanowane prace naprawcze torów kolejowych zostaną wprowadzone zamknięcia na trasie Nowy Sącz - Muszyna - Krynica-Zdrój, co spowoduje utrudnienia dla podróżnych. 

Prace wykonywane będą w następujących terminach:
1) 9.06 - 11.06 na odc. Powroźnik - Krynica-Zdrój
2) 10.06 - 14.06 na odc. Żegiestów - Muszyna 
3) 10.06 - 14.06
17.06 - 16.06 na odc. Muszyna - Krynica-Zdrój
24.06 - 28.06
4) 9.06 - 28.06 na odc. Stróże - Gorlice Zagórzany
5) 19.08 - 31.08 na odc. Marcinkowice - Nowy Sącz

W związku z powyższym, dla zapewnienia prawidłowej obsługi podróżnych na zamkniętych odcinkach tras będziemy uruchamiać zastępczą komunikację autobusową. 

”Przewozy Regionalne” sp. z o. o. Oddział Małopolski w Krakowie informuje, że na zlecenie Organizatora przewozów tj. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, dokonano zmian w ofercie przewozowej na linii 91/96/105 w terminie 9 VI - 31 VIII 2019 r. i tak: 

1. Uruchomiono nowe połączenia
- poc. 33291 rel. Nowy Sącz odj. 5:55 - Piwniczna przyj. 6:30 w (D)
- poc. 33293 rel. Nowy Sącz odj. 12:00 - Piwniczna przyj. 12:30 w (D)
- poc. 33430 rel. Piwniczna odj. 16:43- Nowy Sącz przyj. 17:24 w (D)
- poc. 33384 rel. Piwniczna odj. 21:30 - Nowy Sącz przyj. 22:00 w (D)
- poc. 33391 rel. Nowy Sącz odj. 16:46 - Piwniczna przyj. 17:16 w (D)
- poc. 33294 rel. Piwniczna odj. 15:15 - Nowy Sącz przyj. 15:51 w (D) opr. 21 VI, 16 VIII
- poc. 33387 rel. Nowy Sącz odj. 13:17 - Żegiestów przyj. 14:05 w terminie 10 VI - 14 VI, 
- poc. 33387 rel. Nowy Sącz odj. 13:17 - Muszyna przyj. 14:23 w terminie 17 VI - 30 VIII w (D) opr. 21 VI, 16 VIII

2. Połączono i wydłużono relacje
- poc. 30651 rel. Tarnów odj. 4:33 - Żegiestów przyj. 7:30 w terminie 10 VI - 14 VI 2019r., poc. 30651 rel. Tarnów odj. 4:33 - Muszyna przyj. 7:48 kursuje w (C) oraz 21 VI, 16 VIII
- poc. 30612 rel. Żegiestów odj. 15 :22 - Kraków Gł. przyj. 19:51 kursuje od 10 VI -14 VI, poc. 30612 rel. Muszyna odj. 15:04 - Kraków Gł. przyj. 19:51 kursuje w (D) od 17 VI - 30 VIII 2019 r.

 

Koleje Małopolskie

WAKACYJNE POŁĄCZENIA KRAKÓW – ZAKOPANE ORAZ MUSZYNA – POPRAD TATRY – OD 29 CZERWCA
W związku z przerwą w pracach modernizacyjnych na linii kolejowej do Zakopanego, od 29 czerwca wracają cieszące się dużą popularnością weekendowe przyspieszone połączenia w relacji Kraków Główny – Zakopane. Zapewnią one sprawny i komfortowy przejazd do stolicy polskich gór.
W tym samym dniu, po blisko 10-letniej przerwie rozpoczną kursowanie pociągi pasażerskie przez polsko-słowackie przejście graniczne Muszyna - Plaveč. W każdy wakacyjny weekend od 29 czerwca do 1 września Koleje Słowackie (ZSSK) we współpracy z Kolejami Małopolskimi będą uruchamiać dwie pary pociągów (rano i popołudniu) w relacji Poprad Tatry – Muszyna. Kursy te będą skomunikowane z wybranymi pociągami w relacji Kraków – Muszyna – Krynica.

 

KONTYNUACJA PRZERWY W RUCHU NA ODCINKU: KRAKÓW GŁÓWNY – KRAKÓW PŁASZÓW – KRAKÓW BIEŻANÓW – PODŁĘŻE 
W całym okresie obowiązywania zmienionego rozkładu jazdy (od 9 czerwca do 31 sierpnia) w dni robocze (za wyjątkiem 21 czerwca i 16 sierpnia) kontynuowane będą prace budowlane wymuszające wprowadzenie przez zarządcę infrastruktury przerwy w ruchu pomiędzy Krakowem Głównym a Podłężem w godzinach 9:50-14:20.

Podobnie jak w poprzednich rozkładach jazdy, zmiany w kursowaniu dotyczyć będą pociągów SKA1 i SKA3:
Za 8 pociągów SKA3 zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Kraków Główny – Podłęże.

Pociąg 33415 relacji Kraków Główny (odj. 13:50) – Tarnów pojedzie drogą okrężną przez Kraków Nową Hutę. Dla obsługi pominiętych stacji i przystanków na odcinku Kraków Główny – Podłęże zostanie dodatkowo wprowadzony autobus zastępczy.

Za odwołane pociągi SKA1 na odcinku Kraków Główny – Wieliczka Rynek Kopalnia funkcjonować będzie honorowanie biletów w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie.

 

SKIEROWANIE CZEŚCI KURSÓW SKA3 DROGĄ OKRĘŻNĄ ORAZ DO STACJI KRAKÓW OLSZA
Ze względu na kolejne fazy przebudowy stacji Kraków Główny oraz Kraków Płaszów i związaną z tym ograniczoną dostępnością krawędzi peronowych, zmianie ulegnie trasa niektórych pociągów SKA3:

6 kursów na odcinku Kraków Główny – Podłęże będzie kursować drogą okrężną przez Kraków Nową Hutę z pominięciem stacji i przystanków na tym odcinku. Przejazd trasą okrężną nie wpłynie negatywnie na łączny czas trwania podróży i poprawi punktualność kursów, ze względu na ominięcie newralgicznego odcinka Kraków Płaszów – Podłęże.

Za 3 spośród wymienionych wyżej kursów zostanie dodatkowo wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Kraków Główny – Podłęże obsługująca stacje i przystanki pomijane przez pociąg. Autobusy będą na stacji Podłęże skomunikowane z pociągami.

2 kursy rozpoczną i skończą bieg na stacji Kraków Olsza. Dojazd do i ze stacji Kraków Główny możliwy będzie dzięki skomunikowaniu z innymi pociągami SKA1 i SKA3 na stacji Kraków Płaszów.

 

OGRANICZENIA W CZERWCU NA ODCINKU ŻEGIESTÓW – MUSZYNA - KRYNICA
Ze względu na dodatkowe zamknięcia torowe na potrzeby remontu przejazdów kolejowych pojawi się konieczność wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej za pociągi do i z Krynicy:
W dniach 9-10, 17-19 i 24-28 czerwca 2019 r.– na odcinku Muszyna – Krynica Zdrój
W dniach 10-14 czerwca – na odcinku Żegiestów – Krynica Zdrój
Szczegóły w tabeli z rozkładem jazdy

PRZERWA W RUCHU POCIĄGÓW DO JASŁA
Ze względu na kontynuację modernizacji torowiska na odcinku Stróże – Gorlice Zagórzany co najmniej do końca czerwca wstrzymany jest ruch pociągów. W związku z tym kontynuowany będzie dotychczasowy układ kursów zastępczej komunikacji autobusowej na tej trasie:
za pociągi w relacji Kraków Główny – Jasło zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Stróże – Jasło,
dodatkowo celem zapewnienia skomunikowania dla podróżnych z Gorlic w kierunku Rzeszowa, w miejsce pociągu relacji Nowy Sącz – Jasło uruchomiony zostanie autobus zapewniający w niedziele dojazd do Jasła i możliwość przesiadki na pociąg do Rzeszowa.

 

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię