- Jesteśmy blisko mieszkańców i chcemy, aby środki budżetu województwa małopolskiego również były inwestowane w Małopolsce z udziałem mieszkańców. Kiedy porównamy sobie budżety obywatelskie na arenie krajowej, to wyprzedzamy największe regiony, jeżeli chodzi o zainteresowanie mieszkańców - mówi Łukasz Smółka, marszałek województwa małopolskiego.
Wśród zadań zakwalifikowanych do głosowania – wyliczał - są projekty skierowane do dzieci, seniorów, osób zainteresowanych lokalnymi tradycjami, zajęcia edukacyjne, kulturowe, sportowe, turystyczne, rowerowe, zdrowotne. Na liście znajdują się zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, umożliwiające rozwój zainteresowań, nabycie nowych umiejętności i zwiększające komfort życia.
- Dzięki pomysłom zgłaszanym przez mieszkańców, a następnie w wyniku oddania przez nich głosów, Małopolska zmienia się i rozwija. Sami mieszkańcy dostrzegają problemy i pola do rozwoju swojego otoczenia i jest to możliwe właśnie dzięki budżetowi obywatelskiemu województwa małopolskiego - zaznaczył marszałek.
Ponad 170 projektów regionalnych
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, wśród 218 projektów dopuszczonych pod głosowanie, 42 mają charakter wojewódzki, a 176 regionalny. Spośród regionalnych, 43 zadania dotyczą Regionu Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego, 39 - Regionu Małopolska Południowa, 34 - Regionu Małopolska Zachodnia, a 60 - Regionu Tarnowskiego.
- Budżet obywatelski pokazuje, jak ważne jest współdziałanie w naszych mikrośrodowiskach. Mówi się, że idea wolontariatu zamiera, ale tak nie jest, bo ta inicjatywa pokazuje jak te nasze małe społeczności potrafią angażować się te projekty - mówi autorka jednego z projektów Magdalena Kozień-Kempa.
Głosowanie, które wyłoni zwycięskie projekty rozpocznie się w czwartek i potrwa do 13 czerwca. Uczestniczyć w nim może każdy mieszkaniec Małopolski, który ukończył 16 lat – do oddania są dwa głosy: jeden na zadanie o zasięgu ogólnowojewódzkim, drugi - na zadanie regionalne. Na zadania z puli ogólnowojewódzkiej może zagłosować każda osoba, natomiast na zadania regionalne tylko mieszkaniec danego regionu.
Głosowanie rusza w czwartek, 15 maja
Głosować można poprzez oddanie głosu na karcie i wrzucenie jej do urny wystawionej w siedzibach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie oraz w jego agendach zamiejscowych w największych miastach, a także w urzędach miejskich w Myślenicach, Wadowicach, Limanowej i Proszowicach. Przewidziano także możliwość wysłania głosu pocztą do siedziby urzędu marszałkowskiego oraz głosowania przez internet – na stronie bo.malopolska.pl. Narzędzie to zostanie udostępnione 15 maja.
Zwycięską listę zadań, które wygrają w głosowaniu, zarząd województwa ogłosi najpóźniej do 7 października br. Realizacja wybranych pomysłów rozpocznie się z początkiem przyszłego roku.
W poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego głosowano na 232 projekty. Spośród nich do realizacji wybrano 91 najlepszych pomysłów.