Uniwersytet Jagielloński proponuje ponad 270 kierunków, w tym 7 nowych. To między innymi zarządzanie w ochronie zdrowia, chemia zrównoważonego rozwoju, twórcze pisanie i studia polskie dla cudzoziemców. Po raz pierwszy w historii kandydaci będą mogli aplikować również na studia europejskie Bachelor in European Studies realizowane w ramach projektu Una Europa. Co ciekawe studenci otrzymają wspólny dyplom, na którym będą widnieć logotypy 8 uczelni. To dlatego, że studiowanie będzie odbywać się w różnych częściach starego kontynentu, oprócz Krakowa w Berlinie, Bolonii, Edynburgu, Madrycie czy Paryżu.


Rekrutacje prowadzi uniwersytet partnerski w Leuven, a osoby, które zostaną przyjęte rozwiną wiedzę na temat Unii Europejskiej i jej struktur.

"Przedmioty związane między innymi z dyplomacją, ze stosunkami międzynarodowymi, poruszające kwestie gospodarki, przemysłu. Wszystko w zakresie Unii Europejskiej. Z drugiej strony przedmioty, które będą odnosić się do tych wartości czy idei współpracy międzynarodowej w ramach Unii Europejskiej" - tłumaczy Kamil Gajęcki z Działu Rekrutacji na studia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

1 czerwca rekrutacje na studia rozpocznie także Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. UP proponuje między innymi turystykę historyczną i muzealnictwo. To kierunek który będzie prowadzony we współpracy z Muzeum Krakowa.

"Będziemy kształcić absolwentów, którzy będą mogli nie tylko podejmować pracę w muzeach, bo wiemy po pandemii, że te muzea się coraz bardziej rozrastają, otwierają nowe, ale też chcemy kształcić osoby, które będą potrafiły prowadzić rynek turystyczny" - mówiła w rozmowie z Jackiem Bańką profesor Agnieszka Chłosta-Sikorska, dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki.

Tego samego dnia rekrutować na studia zaczną również dwa inne krakowskie uniwersytety: Rolniczy i Papieski, a także tarnowska Akademia Nauk Stosowanych.

W poniedziałek 6 czerwca rozpocznie się natomiast rekrutacja na Państwową Wyższą Szkołę Zawodowa w Nowym Sączu i na Akademie Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Anna Żmuda-Muszynska - rzecznik prasowy AGH informuje, że jednym z dwóch nowych kierunków będą technologie przemysłu 4.0.

"Brzmi tajemniczo, natomiast tak naprawdę to bardzo przyszłościowy kierunek. Będzie prowadzony przez dwa nasze wydziały. W dużym skrócie na tym kierunku kandydaci będą poznawać te technologie cyfrowe, które wykorzystywane są w przemyśle i które służą lepszemu porozumiewaniu się, jeśli tak możemy powiedzieć, pomiędzy człowiekiem a maszyną, więc kierunek bardzo przyszłościowy i bardzo adekwatny do aktualnych potrzeb, które dyktuje przemysł" - mówi Żmuda-Muszyńska.

Ostatnie lata pokazały, że największym zainteresowaniem cieszą się przedmioty związane z branżą IT, takie jak informatyka czy telekomunikacja . Na jedno miejsce przypada nawet dziesięcioro kandydatów.


W  poniedziałek rekrutacje na większość kierunków rozpocznie także  Politechnika Krakowska. Obecnie wnioski mogą składać kandydaci aplikujący na architekturę, których czeka egzamin praktyczny, również Ukraińcy, dla których przygotowano specjalną ofertę. To dwa kierunki studiów: budownictwo i transport.

"Oferty przygotował Wydział Inżynierii Lądowej, który uznał, że będzie chciał w ten sposób pomóc kandydatom i pomóc Ukrainie, która będzie po wojnie potrzebowała wielu specjalistów, żeby odbudować kraj. To jest oferta całkowicie unikatowa, bo studia będą w języku ukraińskim na początku" - mówi Małgorzata Syrda-Śliwa, rzecznik prasowy Politechniki Krakowskiej.

Na początku, czyli w pierwszym semestrze. W drugim semestrze zajęcia będą się odbywać zarówno w języku ukraińskim jak i polskim, w trzecim w miarę możliwości całkowicie po polsku.

To dodatkowa oferta, można powiedzieć osobny subkierunek. Liczba miejsc dla Polaków nie ulegnie zmianie. Od poniedziałku przyszli inżynierowie także będą mogli aplikować na budownictwo i inne wymarzone studia.


Ale to oczywiście tylko przykłady, każdy z małopolskich uniwersytetów na swojej stronie ma zakładkę "rekrutacje". Tam można znaleźć wszystkie szczegółowe informacje, między innymi o wymaganych przedmiotach, które musiały być zdawane  na maturze i kursach jakie pojawią się w czasie studiów.


Rekrutacja rozpoczyna się na początku czerwca, ale będzie miała kilka tur. Na akademii górniczo-hutniczej nawet cztery. Wszystko będzie zależne od zainteresowania danym kierunkiem.


Mniejsza liczba kandydatów poskutkuje turą uzupełniającą, ale w przypadku tych najbardziej prestiżowych i co roku najchętniej wybieranych  kierunków trudno sobie coś takiego wyobrazić.