- A
- A
- A
Tunel nowego odcinka zakopianki ma już 100 metrów długości
"Kamień milowy" został wydrążony w czwartek w Naprawie, na nitce prowadzącej w kierunku Podhala. Budowlańcy tym samym przekopali się już pod "starą" Zakopianką, którą dziś jadą kierowcy w kierunku Podhala i Zakopanego.- Znajdujemy się na pierwszej nitce. Widać złożoność tego procesu. Mamy już zaizolowane to przed dopływem wody. Na dole tworzymy zbrojenie, które będzie torem jezdnym. Nie ma prawa tu się nic wydarzyć. Jest to w 100% bezpieczne - mówi Bogdan Kaczuba, kierownik ruchu zakładu górniczego.
Tunel nowego odcinka Zakopianki drążony jest równocześnie z dwóch stron. Budowlańcy spotkają w pół drogi za 2 lata. Kierowcy pojadą nowym odcinkiem dopiero za 5 lat. Prawa nitka tunelu ma już 100 metrów długości, lewa 36 metrów.
Metoda o nazwie Adecco RS pozwala na drążenie tunelu całą szerokością przekroju, dzięki badaniom wyprzedzającym. Polega to na wcześniejszym wierceniu otworów i pobieraniu próbek urobku. W ten sposób inżynierowie mogą przewidywać i kontrolować naprężenia oraz ruchy górotworu. Ta metoda daje odpowiedź, jakiego materiału skalnego można się spodziewać. Jeżeli pojawią się twarde skały, rozpocznie się drążenie przy użyciu materiałów wybuchowych.
„Materiał skalny jest na tyle urabialny, że na razie nie ma potrzeby stosowania materiałów wybuchowych. Są to łupki wymieszane z piaskowcem” – wyjaśnił kierownik budowy.
Codziennie przy drążeniu tunelów pracuje 180 pracowników. Są to głównie Włosi. Inżynierowie współpracują z naukowcami z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, którym dostarczane są próbki urobku. Naukowcy z AGH prowadzą monitoring parametrów drążonych skał i kontrolują naprężenia górotworu.
Na bieżąco przy drążeniu powstają odpowiednie zabezpieczenia. Wydrążone ściany pokrywane są betonem natryskowym i wzmacniane stalowymi żebrami. Pod koniec lipca zacznie się drążenie kolejnych dwóch nitek, z drugiej strony góry Luboń Mały, od strony południowej.
Nad każdym wlotem do drążonych tuneli robotnicy ustawili figury św. Barbary – patronki górników.
Drążenie tunelu rozpoczęto 6 marca b.r. Inwestycję realizuje włoska firma Astaldi z Rzymu. W procedurze przetargowej zaproponowała najniższą cenę 968 mln 871 tys. zł.
Niezależnie od budowy tunelu, trwa budowa dwóch odcinków dwupasmowej Zakopianki, które połączą się tunelem. Odcinek drogi Lubień-Naprawa (do wejścia do tunelu) wykonuje polsko - ukraińskie konsorcjum przedsiębiorstw: IDS-BUD S.A. z Warszawy i Korporacja ALTIS-HOLDING z Kijowa. Kolejny odcinek Skomielna Biała - Chabówka oraz odcinek drogi krajowej nr 47 od Rabki - Zdroju do Chabówki buduje włoska firma Salini.
Drazenie tunelu nowego odcinka Zakopianki @RadioKrakow pic.twitter.com/NuAl4fisIx
— Karol Surowka (@SurowKarol) 25 maja 2017
(Karol Surówka/PAP/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:26
Jest jej mało i w dodatku bywa skażona. Powiat limanowski ma duży kłopot z wodą
-
20:38
"Małopolska na dwóch kółkach" jedzie do stolicy rydzów. Wysowa-Zdroju, przybywamy!
-
20:31
Potrącenie pieszego na ul. Bora-Komorowskiego. Są utrudnienia w ruchu
-
20:02
Opiekun jedzie na wakacje, pies do azylu. Tarnowskie schronisko nie ma już miejsca dla zwierzaków
-
19:34
Sinfonietta Cracovia ma nowego dyrektora. Zespół poprowadzi Rafał Kokot
-
18:24
Gwałtowna burza nad Tarnowem. Mnóstwo interwencji strażaków
-
17:39
Zderzenie dwóch osobówek w Brodach, droga zablokowana
-
17:25
Święto Dzieci Gór Dzień Mołdawsko-Krakowski
-
16:28
Pani Renata wygrała rower w naszej akcji "Małopolska na dwóch kółkach". Gratulujemy!
-
16:26
Polska nie nadąża z mieszkaniami dla obywateli. Ekspert: "Problem nie zniknie w tej dekadzie"
-
16:10
3 etapy 82. Tour de Pologne UCI WorldTour w województwie dolnośląskim
-
10:40
Kraków Grzegorza Bednarczyka - odc. 11. - szpitale dla trędowatych
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze