Upamiętniamy właśnie takie postacie, jak Helena Marusarzówna, osobę wyjątkową, która zrealizowała się w sporcie, ale pamiętałam o tym, co najważniejsze, o Polsce, o tym, żeby Polski nie zawieść. W wieku 21 lat oddała życie, bo była Polką. Bardzo się cieszę, że było tyle młodzieży, bo przecież to jest pewien symbol  -  przekonywał wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Z okazji 80. rocznicy rozstrzelania Heleny Marusarzówny na ścianie szkoły w Pogórskiej Woli, która nosi jej imię, powstał mural przedstawiający narciarkę. Przed rocznicowymi uroczystościami odnowiono także stojący przy starej krajowej czwórce pomnik upamiętniający rozstrzelanych przez hitlerowców Polaków. W czasie wojny zamordowano w tym miejscu co najmniej 150 osób. 12 września 1941 kilka osób z tarnowskiego więzienia w tym Helenę Marusarzównę.

Premier Mateusz Morawiecki mówił w Podgórskiej Woli, że
Marusarzówna mogłaby swoim życiorysem obdarować wielu z nas. W swoim krótkim życiu była mistrzynią narciarstwa i to siedmiokrotną, absolwentką szkoły handlowej. Brała udział w różnego rodzaju wystąpieniach i swoje przebogate życie, swoją energię oddawała bliskim, społeczności, wśród której żyła, oddawała ojczyźnie.  

Przed wizytą w Pogórskiej Woli szef rząd wziął udział w uroczystym przekazaniu do użytkowania nowej Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, która powstała ze środków rządowych.