Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów podsumowuje kolejny sezon miejskiego roweru. „Na tym miasto nie będzie zarabiać”

Jeszcze tylko do końca października będzie można korzystać z tarnowskiego roweru miejskiego. W tym sezonie, czyli od kwietnia do października, z takiej opcji przemieszczania się po mieście skorzystano ponad 12 tysięcy razy. Utrzymanie systemu kosztuje miasto ponad 700 tysięcy złotych. Wprowadzone ulgi dla mieszkańców posiadających Kartę Miejską sprawiają, że z roweru korzystać można praktycznie za darmo.

Rower miejski w Tarnowie. Fot. P. Topolski

Posłuchaj rozmowy z Wiesławem Koziołem z z Zarządu Dróg i Komunikacji Rower miejski w Tarnowie. Fot. P. Topolski

Rower miejski w Tarnowie. Fot. P. Topolski

Wiesław Kozioł z Zarządu Dróg i Komunikacji, przyznaje, że system ten nie ma się bilansować i miasto nie oczekuje, że na rowerach miejskich będzie zarabiać.

„Gdy uruchamialiśmy ten system, nie myśleliśmy, że ten system będzie opłacalny ekonomicznie. Tutaj decydowały względy dotyczące utworzenia nowego systemu mobilności miasta, uatrakcyjnienia w ten sposób miasta” – podkreśla Wiesław Kozioł.

W Tarnowie na mieszkańców czeka 190 rowerów, które można parkować na 18 stacjach. Bezpłatnie można jeździć rowerem przez 40 minut, a mieszkańcy posiadający Kartę Mieszkańca mogą bezpłatnie jeździć przez 60 minut.

Koszt obsługi systemu w tym roku to 725 tysięcy złotych. Urzędnicy nie biorą pod uwagę tego, że miasto mogłoby samo taki system obsługiwać.

„Kwestia obsługi to nie tylko naprawa rowerów, ale ich relokacje, cały system informatyczny, płatności za przejazdy – choć niewielkie – ale wciąż są. Koszty muszą być tu ponoszone” – dodaje Wiesław Kozioł.

Od kiedy działa w Tarnowie rower miejski?

Rower Miejski działa w Tarnowie od 2018 roku. W tym sezonie system rozpoczął działania od kwietnia, w poprzednich latach było to od marca.

W 2023 roku zmienił się nieco cennik za wypożyczenia rowerów. Tarnowianie, posiadający Kartę Miejską w wersji premium, mogą za darmo jeździć miejskim jednośladem przez godzinę. Za kolejną zapłacą dwa złote. Trzecia godzina kosztuje 3 zł, a czwarta i następne – 4 zł. Osoby, które nie mają karty miejskiej, mogą za darmo używać jednośladu przez 40 minut, a następnie – opłaty naliczane są według cennika dla „pozostałych użytkowników systemu”.

W Tarnowie działają także elektryczne hulajnogi. Ten system jednak w całości opłacany jest i realizowany przez prywatną firmę.

Autor:
Agnieszka Wrońska-Bęben

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię