- A
- A
- A
Tarnów - pierwsze niepodległe miasto Polski
To właśnie w Tarnowie 30 października 1918 roku doszło do podjęcia uchwały przez radnych, którzy jako pierwsi w całym kraju opowiedzieli się za przynależnością do Polski. Żeby upamiętnić ten dzień, o 12.00 w tarnowskim Ratuszu rozpoczęła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego, podczas której odbyło się wręczenie Nagród im. Tadeusza Tertila oraz premiera filmu „Tadeusz Tertil – burmistrz niepodległości”. Po godzinie 13.00 na tarnowskim Rynku odsłonięto rzeźbę Tadeusza Tertila autorstwa Arkadiusza Latosa.W dniu odsłonięcia pomnika, w pasażu Tertila uruchomiona została minisala kinowa, w której obejrzeć można paradokumentalny film zawierający wypowiedzi o Tadeuszu Tertilu. Sala umiejscowiona została w miejscu, w którym na początku ubiegłego wieku funkcjonowało kino „Marzenie”.
Po południu 30 października przy Pomniku Nieznanego Żołnierza odsłonięto kopię tablicy memoratywnej upamiętniającej ponad 120 bohaterów Tarnowskiej Nocy Niepodległości. Treść Tablicy skonsultowana została z gronem tarnowskich historyków. Odsłonięcia dokonali potomkowie kilku bohaterów upamiętnianych na tej swoistej Ścianie Pamięci. WIĘCEJ
W wigilię stulecia odzyskania przez Tarnów niepodległości, w kinie Marzenie odbyła się VII Gala Niepodległości, zorganizowana przez Społeczny Komitet Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz Fundację Wspierania Więzi Lokalnych w Tarnowie. Podczas gali podsumowano realizację projektu „Pierwsi Niepodlegli” oraz wręczono nagród: Ryngraf oraz Szabę Niepodległości.
Decyzją dwóch niezależnych od siebie gremiów Ryngrafy Niepodległości 2018 otrzymali Bogusław Andrzej Baczyński oraz Hubert Miękina. Z kolei Szablą Niepodległości uhonorowany został płk dr Mieczysław Korczak ps. „Dentysta” i „Zagorzujko”, będący Honorowym Obywatelem Miasta Tarnowa.
Tarnów zaprasza mieszkańców do wspólnego świętowania
O godzinie 19.00 w hali przy ulicy Gumniskiej zostaną wręczone odznaczenia, medale oraz statuetki Orły Niepodległości. Po tej oficjalnej uroczystości na scenie wystąpi Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz Chór Filharmonii Krakowskiej.
- Repertuar koncertu jest tak ułożony, że nie trzeba być wytrawnym melomanem, żeby się nim zachwycić. Jedna część to część, w której będą zagrane utwory z filmu "Popiełuszko - wolność jest w nas". Muzyka filmowa z założenia jest bardzo przyswajalna" - mówi dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Tarnowa, Marcin Sobczyk.
Wstęp na galę i koncert w hali przy ulicy Gumniskiej jest bezpłatny.
Paradoksalnie wydarzeń, które mogłyby zainteresować wszystkich tarnowian jest mniej niż podczas ubiegłorocznych, pierwszych obchodów "Święta Tarnowa - Pierwsze Niepodległe". Miasto tłumaczy, że przed rokiem przemarsz i piknik niepodległościowy pokrzyżowały pogoda i niewielka liczba chętnych do udziału w tych wydarzeniach w normalny dzień roboczy.
Podobnych wydarzeń natomiast nie zabraknie w Tarnowie podczas Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Zaplanowano wtedy m.in. inscenizację historyczną czy wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni.
Agnieszka Wrońska/Bartłomiej Maziarz/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
18:18
Najbardziej wyszczekany jarmark świata? Ten w nowosądeckim schronisku dla zwierząt
-
18:11
W niedzielę 16. wigilia dla mieszkańców ziemi oświęcimskiej
-
17:41
Przez Chrzanów przejedzie wyjątkowy pociąg. Jego patronem jest lokalny bohater
-
17:20
Jarmark Bożonarodzeniowy powrócił do Chełmca
-
17:17
Bezdomne zwierzaki też chcą mieć świąteczny jarmark
-
17:15
International Cooking Day w WSB-NLU Nowy Sącz
-
16:03
Przyjechał na motocyklu, wręczył prezenty i zdobył serca dzieciaków. A wszystko to dzięki naszym słuchaczom
-
15:11
Koparka na gigancie. Nietypowe zdarzenie w Kętach
-
14:43
Wielki szopkarz i jego pracownia. Warsztat krakowskiego artysty można już oglądać w Muzeum Krakowa
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze