Według naszych szacunków przy naszych wielkościach mocy zamówionej, w przypadku centralnego ogrzewania, będzie to koszt zmniejszony o około 3-4 procent. Ale mówię o koszcie przy założeniu, że zużycie ciepła będzie takie samo. Jak to się przełoży na rzeczywiste opłaty za centralne ogrzewanie, to tak prawdę mówiąc będziemy w stanie powiedzieć po zakończeniu sezonu grzewczego kiedy będziemy wiedzieli, ile tego ciepła zużyliśmy. Po zakończeniu lutego będziemy analizowali dokładnie wszystkie zaliczki. Luty mamy wyjątkowo ciepły, także mamy oszczędności. Niestety styczeń był bardzo mroźny i zużycie było większe, niż założyliśmy. Wstępnie już wiemy, że w budynkach,  w których mieliśmy zwroty na centralnym ogrzewaniu, będziemy prawdopodobnie w stanie o te kilka procent zaliczki obniżyć.


Członek zarządu Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Krzysztof Piotrowski dodaje, że lokatorzy bloków, w których były nadpłaty za centralne ogrzewanie, mogą liczyć na zmniejszenie zaliczki za centralne ogrzewanie od kilku do 20 groszy od metra kwadratowego. W najlepszych sytuacjach może to oznaczać do 10 złotych obniżki na zaliczce za centralne ogrzewania dla 50-metrowego mieszkania. Na dodatkową obniżkę zaliczki mogą liczyć lokatorzy, którzy nie zużywają dużo ciepłej wody.

Natomiast Roman Kusek - prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Jaskółka mówi Radiu Kraków, że w ogóle nie będzie zmiany zaliczek za centralne ogrzewanie:

To są tak małe kwoty, że na ten moment operacja związana z tym obniżeniem i dokumentacją z tym związana byłaby dużym kosztem. Są tą minimalne obniżki dla indywidualnych mieszkańców. Natomiast jeżeli ta obniżka spowoduje nadpłatę za centralne ogrzewanie na zakończenie okresu, to wtedy mieszkańcy dostaną zwrot.Roman Kusek dodaje, że obniżka ciepła MPEC-u jest korzystna dla przedsiębiorców, którzy zapłacą o ponad 15 procent mniej.

Optymistyczne jest także, że po wielokrotnych podwyżkach tarnowski MPEC wprowadza obniżkę i prezes przypuszcza, że jeśli ceny gazu i opłat za spalanie węgla utrzymają się, następna taryfa też może mieć tendencję obniżkową.