Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Przedstawiciele Grupy Azoty: "W Grupie nie są planowane zwolnienia"

  • Bartłomiej Ziaja
  • date_range Czwartek, 2023.07.13 12:47 ( Edytowany Czwartek, 2023.07.13 12:58 )
- W Grupie Azoty nie są planowane zwolnienia - mówią przedstawiciele państwowej spółki. To odpowiedź na argumenty polityków opozycji, którzy twierdzą, że planowane włączenie Grupy Azoty Puławy do Orlenu spowoduje, że pozostałe trzy spółki Grupy Azoty, w tym tarnowska, będą miały problemy finansowe i dojdzie do masowych zwolnień. Przykładowo w Tarnowie w Grupie Azoty pracuje ponad 2 tysiące pracowników.

Azoty Tarnów. / fot: P. Topolski

Posłuchaj co mówi Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty

- To polityczna gra. Próby politycznego wykorzystania sytuacji Grupy Azoty nie pomagają spółce. Dziś sytuacja Grupy Azoty - bez względu na finał rozmów ws. puławskich zakładów - jest stabilna. Miejsca pracy nie są w żaden sposób zagrożone - mówi wiceprezes Grupy Azoty Grzegorz Kądzielawski.

Podobnie w porannej rozmowie Radia Kraków przekonywał wicewojewoda Małopolski, Ryszard Pagacz. Jego zdaniem sytuacja finansowa Azotów nie jest najlepsza, ale obawy związane z ewentualnym przejęciem Azotów Puławy przez Orlen, to gorączka nakręcana w związku z wyborami.

Ryszard Pagacz: Gorączka ws. Azotów jest nakręcana przed wyborami. Niektóre partie to wykorzystują

Czwartek, 2023.07.13

W czwartek w tej sprawie miała odbyć się sesja nadzwyczajna sejmiku województwa małopolskiego. Na sali obrad nie było jednak wystarczającej liczby radnych, by podejmować wiążące decyzje. Obrady zostały przeniesione na 21 sierpnia (wstępny termin) z powodu braku kworum – przyszło 17 radnych KO, PSL, radny niezależny, nie przyszła większa część radnych PiS. Potrzebnych było 20 radnych do kworum.

Podczas sesji radni opozycji chcieli przyjąć rezolucję skierowaną do prezydenta, premiera i marszałków Sejmu i Senatu. W dokumencie radni sprzeciwiają się ewentualnemu przejęciu Azotów Puławy przez Orlen.

Radni KO ocenili, że radni PiS celowo nie przyszli na sesję. Marszałek Małopolski Witold Kozłowski ocenił zaś, że jest czas urlopów i termin sesji jest nieodpowiedni.

Zamiast oficjalnych obrad odbyła się dyskusja nt. Grupy Azoty.

"W moim odczuciu jest to zabieg bardzo niebezpieczny dla losów Azotów, bo może dojść do przekazania aktywów w sferze wytwarzania nawozów sztucznych do firmy, która dysponuje gazem, jest tak naprawdę monopolistą w dostawach gazu, a więc zostanie zaburzona równowaga na rynku nawozowym w Polsce i obniżenie pozycji konkurencyjnej Grupy Azoty" – powiedział prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. W Tarnowie znajduje się główna jednostka Azotów, gdzie jest jednym z największych pracodawców.

"Chciałbym, żeby fabryka w Tarnowie rozwijała się, by Grupa miała również potencjał do spłaty potężnego kredytu, który został zaciągnięty dla innej inwestycji w Policach. Łączne zadłużenie Grupy Azoty to ponad 7 mld zł. Jeżeli nie będzie Puław, ten dług też będzie musiał być spłacony" – przekazał prezydent miasta.

Jego zdaniem przejęcie przez Orlen Grupy w Puławach doprowadzić może do zmniejszenia konkurencyjności całej Grupy i może przyczynić się do zmniejszenia liczby miejsc pracy w Tarnowie. "Pamiętam z historii zakładów azotowych, że były sytuacje, kiedy prezes (Azotów) prosił prezydenta Tarnowa o umorzenie podatków, bo była zaburzona płynność" – zauważył.

fot: B. Ziaja

fot: B. Ziaja

O godzinie 16:00 w Tarnowie tematem sytuacji w Grupie Azoty zajmą się radni miejscy.

Orlen chce przejąć Azoty Puławy

W związku z 0,5 mld zł stratą Grupy Azoty chęć przejęcia zakładu tej grupy w Puławach ogłosił prezes Orlenu Daniel Obajtek. Na początku czerwca GA Puławy, PKN Orlen i Grupa Azoty podpisały list intencyjny w związku z zamiarem rozpoczęcia rozmów dotyczących potencjalnego przejęcia GA Puławy przez Orlen.

Dokument nie stanowi zobowiązania żadnej ze stron do przeprowadzenia transakcji, ale prezes Orlenu zapowiedział, że chciałby proces akwizycji przeprowadzić do końca roku. Dodał, że na połączeniu nie ucierpią pracownicy.

Związkowcy z należących do Grupy Azoty zakładów azotowych w Puławach, po spotkaniu z prezesem Orlenu wyrazili przekonanie, że ewentualne przejęcie Puław będzie korzystne dla obu stron.

Według informacji NSZZ "Solidarności" z puławskich zakładów, negocjacje z Orlenem odbędą się na początku września. Według Solidarności Obajtek zadeklarował, że po przejęciu będzie dążył do ściągnięcia z giełdy spółki, tak jak w przypadku innych przejętych przez Orlen podmiotów.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także - jak podaje na swojej stronie internetowej - silną pozycję na rynkach takich produktów jak: melamina, poliamidy, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. W skład Grupy Kapitałowej wchodzi ponad 50 spółek zlokalizowanych na terenie Polski i świata, m.in. Grupa Azoty S.A. (jednostka dominująca z siedzibą w Tarnowie), Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A., a także Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Bartłomiej Ziaja

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię