Zobacz: wyniki wyborów samorządowych 2014 w Małopolsce. Relacja na żywo

Z całą pewnością do sejmiku województwa małopolskiego dostała się Józefa Szczurek Żelarsko z PiSu. Dyrektor Szpitala w Brzesku zebrała około 20 tysięcy głosów - najwięcej ze wszystkich kandydatów w okręgu. Niespodzianką jest kilkanaście tysięcy głosów dla debiutantki - pracownicy urzędu gminy Tarnów - Anny Pieczarki. Z naszych obliczeń wynika, że trzeci mandat dla PiSu w okręgu powinien trafić do wiceprzewodniczącego rady powiatu Wojciecha Skrucha.

Dwa mandaty dla PO przypadną wicemarszałkowi Romanowi Ciepieli, który zdobył około 15 tysięcy głosów oraz dotychczasowemu radnemu sejmiku Bolesławowi Łączyńskiemu. Ten może to zawdzięczać głosom mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego. PSL zwiększa swoją reprezentację. Do wicemarszałka Stanisława Sorysa dołączy prawdopodobnie Adam Kwaśniak z Borzęcina, który wraca do sejmiku po czterech latach przerwy.

Według naszych wyliczeń, jeśli wicemarszałek Roman Ciepiela wygra wybory w Tarnowie i odda swój mandat za niego do sejmiku wejdzie dyrektor szpitala w Tarnowie, Marcin Kuta.

W przypadku Rady Miasta Tarnowa układ sił będzie wyglądał następująco:

Prawo i Sprawiedliwość - 13 radnych (38,62 %)
Platforma Obywatelska - 6 radnych (20,48 %)
Tarnowianie - 3 radnych (13,26 %)
SLD Lewica Razem - 3 radnych (12,84 %)

Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego zdobyła 6,43 % głosów, ale do wprowadzenia do rady miasta swojego przedstawiciela zabrakło jej kilku głosów. Podobnie stało się w przypadku komitetu Ziemia Tarnowska (5,36 %) i komitetu Tarnów od Nowa (3,01%).


Okręg 5 w wyborach do sejmiku obejmuje miasto Tarnów oraz powiaty bocheński, brzeski, dąbrowski oraz tarnowski.

 

(Agnieszka Wrońska/Bartek Maziarz/ew)