Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Płot między Małopolską i Podkarpaciem ograniczy rozprzestrzenianie się ASF?

Na granicy województwa małopolskiego i podkarpackiego ma stanąć ogrodzenie. Decyzję o jego budowie podjęły władze naszego województwa. Chodzi o teren Powiśla Dąbrowskiego, a konkretnie teren gminy Szczucin. Planowane ogrodzenie ma związek z wykryciem kolejnego ogniska zakażenia Afrykańskim Pomorem Świń w Małopolsce.

Fot. Agnieszka Wrońska-Bęben

Płot ma zapobiec przemieszczaniu się na teren województwa małopolskiego dzików z terenu Podkarpacia. A wszystko dlatego, że na terenie powiatu mieleckiego, który sąsiaduje z gminą Szczucin występuje blisko 40 ognisk choroby. "Koncepcja nasza zmierza do tego, by wzdłuż funkcjonującej Szczucinki, czyli kolei Tarnów-Szczucin, postawić trwałą zaporę. Takie zresztą są sugestie ze strony ministerstwa, by stawiać zapory, przed rozprzestrzenianiem się dzików, które do tej pory były źródłem zakażeń" - mówił wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz.

Wicewojewoda dodał, że na samej granicy prowadzony jest też specjalny oprysk, który ma zapobiec przemieszczaniu się choroby.
Teraz w terenie zagrożonym zakażeniem jest blisko 50 gospodarstw z gminy Szczucin. W dwóch gospodarstwach w miejscowości Słupiec potwierdzono przypadki zakażenia  "Doszło tam do wybicia trzody chlewnej. Podjęto decyzję o wybiciu wszystkich świń hodowanych w promieniu kilometra od pierwszego gospodarstwa. Czyli ok. 600 sztuk" - wylicza zastępca burmistrza Szczucina Tomasz Bełzowski.

W gospodarstwie pani Moniki Łachut wybitych zostało około 400 sztuk świń. "To dla nas bardzo trudna sytuacja" - przyznaje w rozmowie z reporterką Radia Kraków. "W oknach kraty, maty, ogólna dezynfekcja. Wszystko to, co było zalecane przez weterynarię. Mimo wszystko, nie dało się. Tutaj jest teraz pusto, ale moja córka dalej słyszy odgłosy zwierząt. Nie wiemy, co będzie dalej. Raczej nie będziemy już hodować świń. Taka sytuacja może się powtórzyć" - opowiada pani Monika.
Posłuchaj materiału Agnieszki Wrońskiej-Bęben Fot. Agnieszka Wrońska-Bęben

Fot. Agnieszka Wrońska-Bęben


Przed jeszcze większym dylematem stoją rolnicy, którzy są objęci strefą czerwoną - czyli te gospodarstwa, w których hodowla jest utrzymana, ale cały czas zagrożona zarażeniem. "Odszkodowania są płacone rolnikom, którym wybito stada. Dla pozostałych nie ma odszkodowań. Mają cykl produkcyjny. Były spotkania z wicewojewodą Pagaczem. Padły deklaracje, że zwróci się do rządu ws. skupu interwencyjnego na tym terenie. Rolnicy oczekują na decyzje. To dla nich być albo nie być. Muszą żyć i wiedzieć, na co się nastawiać" - dodaje Tomasz Bełzowski. 

W rozmowie z Radiem Kraków wicewojewoda Ryszard Pagacz zapewnił, że wystąpił już do ministra w sprawie skupu interwencyjnego w Małopolsce, na razie jednak nie ma odpowiedzi w tej sprawie. 

Służby skupiają się przede wszystkim na tym, aby zatrzymać wirusa ASF - co jest wyjątkowo trudne, bo choroba ta rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. ASF jest chorobą świń domowych i dzikich, która prawie zawsze jest śmiertelna. Nie jest niebezpieczny dla ludzi.

Budowa ogrodzenia rozpocznie się w najbliższych dniach. Podobne płoty były już budowane na Podkarpaciu. 

Tematy:
Autor:
Agnieszka Wrońska-Bęben

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:18

    Trzy punkty są, czas na Puchar Polski

  • 22:00

    Dzieje gorlickiej ulicy 3-go maja opowiedziane pamiątkami przyniesionymi przez mieszkańców

  • 21:56

    Jak zamienić pasywa na aktywa?

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię