"Odremontowano sale oddziału, teraz wszystkie są z łazienkami wymieniona także wszystkie instalacje. Takich prac nie wykonywano od 1993 roku, czyli od początku działania stacji. Wymieniono tylko sprzęt. Rocznie z tego ośrodka korzysta 240 pacjentów, wykonywanych jest 12 tysięcy dializ" - mówi dyrektor lecznicy Anna Czech.

W ramach remontu w stacji dializ zakupiono urządzenie do odwróconej osmozy z systemem grzewczym, które zapewnia  czystszą wodę do dializowania, i skróca czas przerw w dializach.

Poprawiły się również  warunki pracy personelu medycznego i administracyjnego.

Łącznie na Oddziale znajduje się 29 łóżek, natomiast Ośrodek Dializ liczy 15 stanowisk. W ramach realizacji zadania utworzono nowoczesne sale dwu łóżkowe z łazienkami, salę obserwacyjną dla pacjentów w ciężkim stanie, zaplecze higieniczno- sanitarne, administracyjne i socjalne.

W ramach zadania wykonano roboty budowlano-montażowe związane z przebudową pomieszczeń: wykonanie instalacji wewnętrznych: elektrycznych, niskoprądowych, wodno-kanalizacyjnych, wentylacji i klimatyzacji, przeciwpożarowych oraz wyposażenia.

We wszystkich salach chorych i wybranych pomieszczeniach administracyjnych wykonano instalację RTV zapewniającą odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.

Ogółem koszt inwestycji wyniósł 2 960 223,96 zł (w tym - ze środków: Budżetu Województwa - 2 100 000,00 zł
Budżetu Szpitala - 860 223,96 zł).

Warto dodać, że oddział rozpoczął działalność 1 grudnia 1993 roku. Pierwotny projekt Ośrodka Dializ przewidywał tylko 3 stanowiska do dializoterapii, ale dzięki przebudowie pomieszczeń udało się stworzyć ich 13. W roku 2018 zwiększono liczbę stanowisk do dializoterapii do 15.

Oddział ma akredytację do prowadzenia specjalizacji z chorób wewnętrznych oraz staży cząstkowych z nefrologii. Oddział cyklicznie prowadzi akcje profilaktyczne dotyczące chorób nerek, w tym bezpłatne badania i konsultacje dla mieszkańców regionu. Sam Ośrodek Dializ znajduje się w czołówce krajowej pod względem zgłaszalności pacjentów dializowanych do przeszczepu nerki. Spośród dializowanych w nim pacjentów 145 otrzymało przeszczep nerki.

W Ośrodku Dializ wykonywane są zabiegi hemodializy pozaustrojowej. Jest to ambulatoryjna metoda leczenia nerkozastępczego przeprowadzana u chorych ze schyłkową niewydolnością nerek, ostrą niewydolnością nerek i po obustronnej nefrektomii.

W ramach hospitalizacji zabiegom hemodializ poddawani są także pacjenci z: 
- zaawansowaną niewydolnością serca, nie poddający się leczeniu zachowawczemu
- zaawansowaną hiperkalcemią
- zaawansowaną hiperkaliemią
- zaawansowaną kwasicą metaboliczną.

Niejednokrotnie jest to zabieg ratujący życie. Miesięcznie wykonywanych jest ponad 1000 zabiegów HD, co w skali rocznej daje wynik 12 tys. Rocznie zabiegom hemodializy (przewlekłej i ostrej) poddawanych jest ok. 240 chorych. W związku ze stale rosnącą liczbą chorych wymagających leczenia nerkozastępczego w 2018 r. w ośrodku zostały uruchomione 2 dodatkowe stanowiska dializacyjne, co stworzyło możliwość objęcia programem przewlekłych hemodializ dodatkowo 12 pacjentów. Od lipca 2018 Stacja Dializ świadczy usługi hemodializoterapii z zapewnieniem 24-godzinnego dyżuru. 

Zużycie wody jest największym kosztem hemodializoterapii. Dzięki zakupieniu nowoczesnego urządzenia odwróconej osmozy (typ CWP 800 – drugie urządzenie w Polsce) które posiada system odzysku zużytej (brudnej) wody uzyskano możliwość oszczędzania ok. 500 l. wody/1 godz. „pracy”, czyli w sumie 60% zmniejszenie zużycia wody. Nowoczesny filtr w urządzeniu daje możliwość wprowadzenia w najbliższej przyszłości nowoczesnych technik dializacyjnych.

Szpital św. Łukasza w Tarnowie przymierza się teraz do kolejnej inwestycji - remontu Oddziału Rehabilitacji.