- Mamy pandemię, drastyczny spadek dochodów. Te ubytki trzeba sfinansować środkami, których fizycznie w kasie miasta nie mamy. Wydaliśmy olbrzymie pieniądze na pomoc dla przedsiębiorców. Pandemia to kolejny cios. Pierwszym było obniżenie podatków przez rząd - podkreślał radny Sebastian Stepek z Koalicji Obywatelskiej.
Z kolei tarnowscy radni opozycyjny przekonywali, że miasto powinno przede wszystkim poszukać oszczędności, a dopiero później sięgać po kolejne obligacje. Krytykowali też powoływanie nowego wiceprezydenta czy dyrektorów wydziałów. Ostatecznie za emisją obligacji za 12 milionów złotych zagłosowało 14 radnych, 1 był przeciwny, 8 wstrzymało się od głosu.
Skarbnik miasta Tarnowa podkreślił, że obligacje będą emitowane w dwóch transzach. Pierwsza za 10 milionów złotych ma zostać przeznaczona na pokrycie zmniejszonych dochodów z podatku dochodowego od osób fizycznych, spowodowanego wprowadzeniem przez rząd różnych ulg jeszcze przed nastaniem pandemii. Druga transza za 2 miliony złotych ma zostać przeznaczona na pokrycie zmniejszonych dochodów z podatków od nieruchomości, które były zamrażane lub obniżane dla lokalnych przedsiębiorców. Sławomir Kolasiński podkreślił, że ta transza obligacji zostanie wyemitowana dopiero wtedy, jeśli miasto nie będzie miało innego wyjścia. Obligacje, na których emisję właśnie zgodziła się tarnowska Rada Miejska, mają być spłacane przez 10 lat.
Tarnów nie po raz pierwszy ratuje się taką formę pozyskiwania gotówki. W maju radni zgodzili się na zaciągnięcie obligacji za 62 milionów złotych. Jak jednak podkreślał skarbnik miasta, tamte pieniądze zostały przeznaczone na spłatę kredytów oraz wkład własny miasta do inwestycji współfinansowanych np. przez UE. Sławomir Kolasiński przyznał, że Tarnów będzie miał do spłaty kredyty za 429 milionów złotych. Jak jednak przekonywał, bez tych pieniędzy nie byłoby inwestycji.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Bartłomiej Maziarz/ko)