Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pod Tarnowem powstał 1 z 65 małych zbiorników retencyjnych

  • Tarnów
  • date_range Środa, 2014.10.15 19:28 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:05 )
Razem z zaporą ma pomóc chronić przed powodzią Skrzyszów oraz Tarnów. Urzędnicy przekonują, że zbiornik retencyjny w Skrzyszowie może też pomóc podczas suszy, a w przyszłości także stać się miejscem odpoczynku. Powstał jako pierwszy z wielu planowanych bo towarzyszyło mu najmniej protestów, problemów formalnych i błędów urzędników.

P. Topolski

Zbiornik retencyjny w Skrzyszowie

Program Małej Retencji Województwa Małopolskiego sprzed 10 lat zakładał budowę 65 małych zbiorników i 3 suchych polderów. Przeczuwając problemy proceduralne małopolscy urzędnicy skupili się na przygotowaniach do budowy trzech: w Joninach koło Ryglic, okolicach Ryglic oraz Skrzyszowie koło Tarnowa. Na razie udało się wybudować tylko ten w Skrzyszwie.

Budowa trwała 2 lata i kosztowała 21 milionów złotych. Podczas uroczystego i oficjalnego otwarcia zbiornika oraz zapory marszałek Marek Sowa przyznał, że powstał jako pierwszy dzięki sprawnemu załatwieniu pozwoleń i małej liczbie protestów.

Tyle szczęścia nie miał zbiornik w pobliskich Joninach koło Ryglic. Urzędnicy długo przekonywali, że nie dało się go na razie zbudować przez protesty ekologów, którzy kwestionowali m.in. sens budowy zbiornika retencyjnego w tamtej lokalizacji.

Jak już jednak mówiliśmy w Radiu Kraków zablokowanie inwestycji ekologom ułatwili jednak urzędnicy Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie, którzy pogubili się w procedurach. I nadal nie chcą się do tego przyznać zrzucając winę na Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

„Zbiornik w Joninach powstanie. Są problemy. Każdy może stać przy swoim stanowisku. Wydaje mi się, że nie ma co dyskutować. Jak będą wszystkie niezbędne decyzje będziemy mogli rozpocząć budowę zbiornika w Joninach” - uciął w rozmowie z dziennikarzami Marek Sowa.

Na razie jak już informowaliśmy pieniądze przeznaczone na budowę zbiornika w Joninach zostały przesunięte na zbiornik w krakowskim Bieżanowie. Urzędnicy zapewniają jednak, że jak inwestycja w Joninach uzyska wszystkie potrzebne pozwolenia nie braknie pieniędzy na jej budowę.

Tymczasem napełnianie zbiornika w Skrzyszowie może potrwać nawet kilka lat. Oprócz funkcji przeciwpowodziowej po 5 latach od budowy dofinansowanej z Unii Europejskiej oficjalnie może się też stać miejscem odpoczynku. Chociaż okoliczni właściciele działek już zacierają ręce. Zdaniem wicemarszałka Stanisława Sorysa zbiornik może też dobrze wpłynąć na zwiększenie wód gruntowych co może pomóc podczas suszy.

Wszyscy oficjele jednak podkreślali, że najważniejsze jest bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Dlatego jak wyjaśniał wójt Skrzyszowa Marcin Kiwior będzie tylko po części wypełniony wodą. Kiwior dodał, że do pełne zabezpieczenia przed powodzią potrzeba jeszcze suchych polderów i regulacji rzek.

Oficjalne otwarcie zbiornika było kolejną w ostatnich tygodniach „gospodarską” wizytą w tym miejscu władz województwa w towarzystwie kamer. Przed miesiącem o końcu najważniejszych prac mówił tu m.in. wicemarszałek Roman Ciepiela.

Marek Sowa na pytanie dziennikarza Radia Kraków o to czy ta inwestycja nie jest zbytnio wykorzystywana do kampanii wyborczej odpowiedział: „Rozumiem, że Pan zostawiłby otwarcie na grudzień - wydaje mi się, że to nie jest najlepszy czas na oddawanie. Skoro ktoś zrobił to warto żeby się tym pochwalił”.

Bartłomiej Maziarz

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię