Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Małopolska Kurator Oświaty alarmuje: tarnowskie licea przestają być ogólnokształcące. Miasto zaprzecza

Małopolska Kurator Oświaty krytykuje ofertę tarnowskich liceów. Barbara Nowak uważa, że niektóre z tych szkół dają absolwentom podstawówek zbyt wąskie możliwości wyboru profili oraz przedmiotów rozszerzonych, przez co jej zdaniem, te licea przestają być ogólnokształcącymi. Miasto temu jednak zaprzecza.

fot: Paweł Topolski

Barbara Nowak podała przykłady trzech liceów, które nie oferują pełnej palety rozszerzeń. Jak mówiła, w jednym z nich brakuje rozszerzenia z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, fizyki, informatyki, biologii, chemii oraz innych języków obcych. W innym tarnowskim liceum - z polskiego, historii, WOS-u oraz innych języków obcych.

W III LO nie przewidziano na przykład uruchomienia klasy o profilu humanistycznym. "To jest taka sytuacja, gdzie możemy powiedzieć wręcz o wypaczeniu istoty liceum ogólnokształcącego. Bo jednak patrząc na przepisy prawa, to pełne osiągnięcie celów kształcenia ogólnego w liceach ogólnokształcących, jest określone w przepisach. Tymczasem w Tarnowie doszło do zupełnie nieuprawnionego ograniczenia liczby przedmiotów, które powinny funkcjonować w liceum ogólnokształcącym na zasadzie rozszerzenia. Możemy powiedzieć, że to jest swoiste profilowanie liceów, bardzo dziwna sytuacja" - mówi Barbara Nowak.
Posłuchaj co mówi Małopolska Kurator Oświaty, Barbara Nowak
Z tymi zarzutami Małopolskiej Kurator Oświaty nie zgadza się jednak dyrektor Wydziału Edukacji Tarnowskiego Magistratu, Bogumiła Porębska. "Kategorycznie zaprzeczam. W każdym liceum oraz technikum jest realizowana pełna podstawa programowa. Uczeń zgodnie z prawem ma do wyboru od dwóch do pięciu rozszerzeń przedmiotów. Każda szkoła, przygotowując taką ofertę, daje możliwość wyboru. Uczeń, wybierając rozszerzenie, sam dokonuje wyboru, do której szkoły i klasy chce uczęszczać" - tłumaczy.

Dyrektor Wydziału Edukacji przekonuje, że bardzo trudno sobie wyobrazić, żeby uczeń, mając jakieś nastawienie na studia wyższe, wybierał równocześnie rozszerzenie z polskiego, fizyki, chemii i biologii. "Takich możliwości nie ma. Natomiast są możliwości wyboru w różnych placówkach, różnych rozszerzeń. Zarówno tych bardziej humanistycznych, jak i technicznych czy biologiczno-chemicznych" - mówi.
Posłuchaj co mówi dyrektor Wydziału Edukacji Tarnowskiego Magistratu, Bogumiła Porębska
Cała ta sytuacja wynika m.in. z tego, że tarnowski magistrat, ze względu na oszczędności, zdecydował o zmniejszeniu do liczby 10 nowych oddziałów klas pierwszych w liceach. To powoduje, że ich dyrektorzy uruchamiają najbardziej popularne profile. Miasto zapewnia jednak, że przygotowało wystarczającą liczbę miejsc w liceach oraz technikach. Czy tak jest rzeczywiście? To okaże się po 22 lipca.
Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię