Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Majówkowa ofensywa Kopalni Soli w Bochni

  • Tarnów
  • date_range Środa, 2014.04.30 17:45 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:53 )
Po otwarciu sezonu letniego przez Kopalnię Soli w Wieliczce także bocheńska żupa rusza z ofensywą turystyczną. Od majówki będzie tam można zwiedzać najstarsze wyrobiska w ramach "ekstremalnej" trasy turystycznej nazywanej Wyprawą w Stare Góry. Także od długiego weekendu ponownie zostanie tam uruchomiona pierwsze na świecie Podziemna Ekspozycja Multimedialna.

fot. B. Maziarz

Posłuchaj Wyprawy w Stare Góry z przewodnikiem Lucjanem Łysikiem
Ekstremalna trasa w kopalnii w Bochni

Na Wyprawę w Stare Góry, czyli najstarszą część bocheńskiej kopalni soli, będzie potrzebny kask, lampka, a nawet górniczy pochłaniacz, który "chroni drogi oddechowe na wypadek pojawienia się dymów pożarowych i tlenków węglach, które mogłyby się w tych dymach znaleźć. Jest dosyć daleko od szybów czyli tych zwykłych dróg ewakuacyjnych, stąd też specjalne obostrzenia" - wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków, przewodnik Lucjan Łysik.



Z najnowszej propozycji najstarszej kopalni soli w Polsce będą mogły skorzystać wyłącznie osoby dorosłe. Oprócz wspomnianego sprzętu zostaną także wyposażone w kombinezony, bo podczas 3-godzinnej wyprawy w Stare Góry ciasnymi przejściami będą się mogli łatwo ubrudzić.



Kopalnia w Bochni oferowała już kiedyś podobną ekstremalno-geologiczną trasę turystyczną, jak jednak wyjaśnia przewodnik Łysik, teraz została ona powiększona i dostosowana do wymogów ruchu turystycznego, a także bezpieczeństwa. Chodziło m.in. o poszerzenie przejść, dzięki czemu turysta nie będzie musiał się przez nie przeczołgiwać, a dzięki temu będzie także lepszy przepływ powietrza.



Wyprawa w Stare Góry będzie trwała około 3 godziny. Turyści będą przechodzili m.in. nieoświetlonymi chodnikami, a poziomy będą pokonywali stromymi schodami oraz drabinami. Wszystko po to, żeby mogli poczuć namiastkę warunków, w jakich od średniowiecza w bocheńskiej żupie wydobywano sól. "Dawniej szyb był używany głównie do transportu materiałów i soli, bo to było najważniejsze. Górnik musiał radzić sobie sam".



Nową trasę będą mogły przejść tylko i wyłącznie osoby pełnoletnie. Wstęp codziennie o godzinie 9 oraz 11. Zorganizowanie wyprawy kosztuje 400 złotych - przy grupach ponad 5-osobowych, bilet będzie kosztował 80 złotych na osobę. Na Wyprawę w Stare Góry trzeba się jednak umówić wcześniej telefonicznie.



Jest też dobra wiadomość dla miłośników pierwszej na świecie Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej, która właśnie od majówki znowu będzie dostępna dla turystów. Trasa została wyłączona w połowie lutego bo kopalnia przez długi wypowiedziała umowę spółce, która zajmowała się obsługą ruchu turystycznego. Po długich rozmowach obie strony doszły do porozumienia dotyczącego dalszego funkcjonowania lubianej przez turystów multimedialnej ekspozycji.



Tak naprawdę zarówno kopalnia jak i spółka były zmuszone do ponownego uruchomienia największej atrakcji turystycznej bocheńskiej żupy solnej. Dla spółki jej dłuższe wyłączenie groziło utratą unijnego dofinansowania, a do kopalni dzwonili rozżaleni turyści w tej sprawie. Teraz trasa nasycona ekranami akustycznymi, animacjami, efektami specjalnymi oraz przemawiającymi postaciami będzie mogła znowu cieszyć turystów.



Bartek Maziarz

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię