- Przejazd w Sterkowcu spełnia wymagania techniczne. O nadjeżdżającym pociągu ostrzegają sygnalizatory i rogatki. Mimo tego na tym skrzyżowaniu dochodzi do sytuacji niebezpiecznych, powodowanych przez nieostrożnych kierowców - wyjaśnia Dorota Szalacha z Polskich Linii Kolejowych.
Zarówno kolejarze, jak i policjanci będą uświadamiali kierowców, ale też pieszych w Sterkowcu, Krakowie i Zatorze, jak należy się zachowywać na przejeździe kolejowym. Powiedzą też, do czego może się przydać żółta naklejka, na której znajduje się numer danej rogatki i telefonu, pod który należy zadzwonić, żeby szybko zatrzymać pociąg w sytuacji zagrożenia.
W przypadku Sterkowca najczęściej dochodzi do sytuacji, w której kierowcy wjeżdżają na przejazd kiedy szlabany zaczynają się już podnosić. Problem w tym, że często po chwili zaczynają opadać gdy nadjeżdża kolejny pociąg. W ostatnią niedzielę w takiej sytuacji kierowca busa nie zdążył przejechać przez przejazd w Sterkowcu i wyłamał swoim samochodem szlabany.
Kolejarze i policjanci podkreślają, że kierowcy powinni zwracać większą uwagę na sygnały dźwiękowe i świetle znajdujące się przy przejazdach kolejowych i wjeżdżać na nie dopiero po ustaniu takich sygnałów. "Pociągi były zmuszone do zmniejszenia ograniczenia prędkości. Są dwa zabezpieczenia. To światła i dźwięk, który jest nadawany jeszcze przed rogatkami. Do tego kierowca powinien się już stosować. Widząc sygnały, powinien się zatrzymać i nie kontynuować jazdy. Oni jednak wjeżdżają, bo widzą, że rogatka jest jeszcze u góry" - mówi zastępca naczelnika policji w Brzesku, Szczepan Biłos.
Kierowca, który w niedzielę za szybko wjechał na przejazd kolejowy w Sterkowcu koło Brzeska, został szybko zidentyfikowany dzięki dokładnemu monitoringowi. Za bezpośrednie narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia grozi mu nawet do 3 lat więzienia.
- A
- A
- A
Kolejarze i policjanci będą edukować kierowców i pieszych na przejazdach kolejowych
W piątek rano Polskie Linie Kolejowe wspólnie z policją organizują przy przejeździe kolejowym w Sterkowcu niedaleko Brzeska, kolejną akcję edukacyjną "Bezpieczny piątek" w ramach kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko". Wybór tego miejsca nie jest przypadkowy. Tylko w tym roku doszło tam do siedmiu przypadków niedozwolonego wjazdu na przejazd kolejowy. Ostatnio w niedzielę.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
11:10
Księżyc w pełni nad Tatrami
-
10:31
Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień (KCTU) zostało utworzone w 2000 r.
-
10:17
Zwierzęta i ludzie...Czy i kiedy może być groźnie?
-
09:57
Co dalej z krynicką porodówką? Rada społeczna szpitala powiatowego za likwidacją
-
09:23
Linia zastępcza 704 została wydłużona. Dojedzie do Dworca Głównego
-
08:45
POLSA: podstawowe cele misji na ISS wykonane w ok. 96 proc.
-
08:21
Piłkarskie Euro kobiet: w sobotę Polska zagra z Danią w meczu o honor
-
07:51
Ekstraklasa piłkarska - Bruk-Bet pokonał Omonię w sparingu
-
07:47
Wimbledon: Iga Świątek zagra o szósty w karierze wielkoszlemowy tytuł
-
07:45
Ekstraklasa piłkarska - zwycięski sparing Cracovii
-
07:15
Sobota będzie szara i deszczowa na południu Małopolski
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze