Bardzo się cieszę, że dzisiaj spotykamy się tutaj, w tym miejscu, które 13 lat temu było świadkiem wielkiej tragedii, bo wtedy przeszła ogromna powódź, która zalała okoliczne domostwa. Od wielu lat monitujemy o to, aby wzmocnić wały przeciwpowodziowe w całą infrastrukturę, która będzie gwarantowała bezpieczeństwo mieszkańców. Gmina Szczurowa jest przepiękną gminą położoną na północy powiatu brzeskiego, ale tak się składa, że przez tę gminę przebiegają trzy rzeki: rzeka Wisła, rzeka Uszewka i rzeka Uszwica i to powoduje, że w przypadku ulewnych deszczy kumulują się tutaj wody z całego praktycznie powiatu, ale też województwa małopolskiego i dochodzi do takich tragicznych zdarzeń, jakie miały miejsce w 2010, ale wcześniej też na przykład w 1997 roku - podkreślała posłanka Józefa Szczurek-Żelazko.
Jak wyjaśniają Wody Polskie, prace prowadzone były w gminie Szczurowa na lewym wale przeciwpowodziowym rzeki Uszewka na łącznej długości ok. 4 km i obejmowały m.in. wyrównywanie podłoża korony wału i skarp oraz ramp wałowych. Podłoże wału wzmocnione zostało geowłókniną separacyjną wzmacniającą, a skarpy wału pokryto warstwą humusu grubości 5 cm.
Dodatkowo został wyremontowany mur oporowy na prawym wale rzeki Wisły w miejscowości Wola Przemykowska. Konstrukcję betonową muru pokryto materiałem uszczelniającym, dzięki czemu beton stał się odporny na wysokie ciśnienie wody, a także substancje chemiczne.
W ramach zadań zabezpieczono również obwałowanie na rzece Uszwica w miejscowości Bielcza w gminie Borzęcin. Prace polegały m.in. na udrożnienie koryta potoku z lokalnych odsypisk i meandrów, wykonaniu narzutu kamiennego luzem z brzegu, wykonaniu wyściółki z faszyny o grubości warstwy 25 cm.
Realizacja tych zadań zapewni bezpieczeństwo ludziom, zabudowaniom mieszkalnym i gospodarczym oraz ochroni infrastrukturę techniczną przed skutkami przepływu wód powodziowych.