Gdzie znajduje się akt założycielski tarnowskiej dzielnicy Mościce? Dokument podpisany w imieniu i obecności ówczesnego Prezydenta Polski - Ignacego Mościckiego wykonany był na baraniej skórze. W 1934 roku został zamknięty w kapsule czasu i zakopany na jednym z tutejszych skwerów. "Długo szukaliśmy tego miejsca, aż wreszcie w 1998 roku udało się nam przypadkiem natrafić na kapsułę - relacjonuje jeden z inicjatorów akcji Edward Kupiniak - Odkopaliśmy blok betonowy, który później był kruszony koparką. I niestety, przy rozbijaniu tego bloku, uszkodzono samą kapsułę".
Na szczęście historyczny dokument udało się uratować i odpowiednio zabezpieczyć. Przez kilka lat był eksponowany w izbie pamięci działającej przy Zespole Szkół Technicznych w Mościcach. Niestety, po likwidacji - akt erekcyjny Mościc zaginął. Wtedy wszystkie eksponaty zostały spakowane i prawdopodobnie przechowywane przez kilka lat w kartonowych pudłach. Ostatecznie trafiły do wewnętrznego archiwum Zakładów Azotowych w Tarnowie.
"Jest to jeden z wielu eksponatów dokumentujących przeszłość tarnowskich zakładów i związanej z nimi dzielnicy Mościce. Ze względu na unikalną wartość tego typu eksponaty nie są wypożyczane, ale można z nich korzystać w celach naukowych" - wyjaśniał Piotr Pawlina, z Biura Komunikacji Grupy Azoty.
Dodajmy, że po interwencji Radia Kraków, sprawą zaginionego aktu erekcyjnego Mościc zainteresował się także tarnowski oddział Archiwum Narodowego. Zdaniem jego urzędników - tak ważny dokument powinien znajdować się pod ich opieką. Archiwiści deklarują, że wkrótce wystąpią do tarnowskich Azotów o jego przekazanie. Na razie jednak - nie jest planowana ekspozycja publiczna tego dokumentu.
Marcin Golec