Chciałyśmy sprawdzić jak akustyka wpływa na wydajność pracy, czyli jak poprawić akustykę pomieszczenia, żeby wzrosła wydajność - mówi Aleksandra Dąbska, studentka III roku Inżynierii Akustycznej AGH - najpierw dokonałyśmy pomiarów i okazało się, że jest bardzo duży szum, hałas, ludzie rozmawiają. Duży wpływ na poziom ciśnienia akustycznego ma też klimatyzacja. Po dokonaniu pomiarów zrobiłyśmy symulację prowizorycznego biura open space podzielonego na dwa stanowiska, oddzielone ścianką działową. Zrobiłyśmy także ankietę wśród pracowników biura i okazało się, że najbardziej przeszkadzają niewłaściwe ścianki działowe i dlatego postanowiłyśmy się tym zająć. Promień prywatności, czyli moment, w którym już nie przeszkadza nam rozmowa osoby obok to 8 metrów.
Natalia Skowronek dodaje, że można zmienić wysokość i rodzaj ścianek działowych, które pozwolą na większą izolację pracowników. Ankietowane osoby początkowo mówiły, że nie przeszkadzają im rozmowy i szum klimatyzacji, ale okazało się, że pracują w słuchawkach - czyli odruchowo izolowały się w ten sposób od hałasu. Po wykonaniu pomiarów w laboratorium zastosowałyśmy do ścianek działowych dwa materiały pochłaniające, wełnę mineralną o grubości 2,5 cm i piankę profilowaną o grubości 5 cm - dało to dużą różnicę. Na koniec zaprosiłyśmy ok. 30 osób, które musiały pod presją czasu wykonać zadanie polegające na dopasowaniu literek do cyferek według pewnego kodu. Było sześć różnych sytuacji o różnym natężeniu szumu i okazało się, że w momencie w którym dodałyśmy szum do głosu lektora, czy to z materiałem pochłaniającym, czy bez niego, liczba poprawnych odpowiedzi wzrosła do 15 %
Tak więc wyniki były zaskakujące, bo okazało się, że jednostajny szum przykrywa słowa a nie słysząc znaczenia tych słów, możemy się lepiej skupić.
Joanna Gąska/bp