Pandemia koronawirusa trwa i trwać będzie, Mimo wszystko, warto się uśmiechnąć, bo uśmiech to nasza najlepsza broń! Trzeba być jednak świadomym swojego uśmiechu. Nie na zasadzie, że udaję, że nic się nie dzieje. Raczej - widzę to, co jest, ale mimo wszystko mam drobne radości – mówi Marta Rzezak – Psychoterapeuta, Psycholog.
Jak zatem odnaleźć radość w otaczającej nas szarości? Jedną z najlepszych i wydaje się najprostszych dróg, jest ucieczka w jakiś inny świat. Jak to uczynić? Nic prostszego, wystarczy koc, duży kubek herbaty i.. książka! Ona zadziała na nas jak odtrutka na rzeczywistość.
- W czasie pandemii czescy autorzy to jest coś, co zdecydowanie warto sobie przypomnieć. Uważam, że smutne byłoby życie bez Czechów, bez ich literatury. Polecam Państwu sięgnięcie po któregokolwiek Hrabala. Ja w pierwszej fali pandemii czytałem "Obsługiwałem angielskiego króla", czytałem też "Przerwy". Petr Sabach, również wspaniały pisarz. "Pijane banany" to jest coś, co z taką sztubacką lekkością przenosi nas w świat dzieciństwa i warto przypomnieć sobie czasy, w których nie wszystko musiało być na tu i teraz - przyznaje Krzysztof Żwirski, z działu literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Ale Czesi to nie jedyna ucieczka, poczytajmy też o piratach – Anglicy na pokładzie, Matthew Kneale’a czy Republika Piratów Silvera Staga. To też dobre propozycje, a gdy w naszym kubku ostygnie już herbata, a pirackie opowieści dobiegną końca, warto przenieść się w świat muzyki. Tutaj z pomocą wychodzi do nas tak zwana Zasada ISO, która mówi, że trzeba działać podobnym na podobne.
- Nie działamy przeciwnie do naszego nastroju, czyli na siłę się nie próbujemy rozweselić. Dzięki temu emocje zostawiamy w tej muzyce i oczyszczamy się. To nam pomaga pozbyć się złych, czy smutnych emocji. Jeżeli czujemy się niepewnie, smutno, to najlepszą muzyką, którą wybierzemy, będzie muzyka, która daje nam poczucie bezpieczeństwa. Koleżanka na przykład teraz sięga po muzykę z bajek i to ją podnosi na duchu w czasie pandemii - mówi muzykolog i krytyk muzyczny, Mateusz Borkowski i dodaje, że nie ma złotego środka, każdy musi znaleźć coś dla siebie – nieważne czy to będzie POP z lat 80., HIP HOP, czy muzyka klasyczna.
Podobnie jest z filmami. – One też są odbiciem nas samych. A co nam pozostało, kiedy w kinie nie możemy się spotkać? Możemy sięgać do filmów w domu. Filmy mogą być pomocne w poszukiwaniu prawd o samym sobie. Zawsze uważałam, że film jest odbiciem tego, co w nas w środku, więc czemu nie poszukać w filmie tego, czego może nam teraz brakować. Nie powiem: "Proszę oglądać wesołe filmy, czy smutne filmy". Po prostu proszę zerkać do filmów – radzi Marynia Gierat z Krakowskiego Kina Pod Baranami. Może to właśnie w filmach znajdziemy "światełko w tunelu".
- Mówi się, że piramida potrzeb odcina żarty w ciężkich sytuacjach, ale to nieprawda – podkreśla Adam Grzanka – nowohucki satyryk. Według niego pandemia to świetny czas na realizacje swoich dziecięcych marzeń to też idealna szkoła, żeby nauczyć się dystansu do samego siebie. Jak dodaje, można odnajdować plus tańczenia makareny w zestawieniu z lambadą z powodu pandemii. - Wszystkie tańce generujące nam dystans. Dla mnie jest zabawne, że w ten sposób, może nie materialnie, ale mentalnie mamy szansę się zbliżyć do Skandynawów, jeśli chodzi o zachowanie dystansu. Trzymajmy się żartów, bo brak dystansu nas zniszczy - ostrzega Grzanka.
A więc dystans, dystans, i jeszcze raz dystans – niekoniecznie ten społeczny. Uśmiechnijmy się, weźmy do ręki jakąś dobrą książkę, posłuchajmy tego, na co aktualnie mamy ochotę i po prostu zróbmy coś dla siebie.
Warto też włączyć sobie film i zrobić coś dobrego, nie tylko dla siebie, ale też dla polskiego kina. W Internecie na platformie e-kino można wykupić dostęp do filmu, wspierając przy tym niestabilną sytuację polskich kin, które w czasie pandemii pozostają zamknięte.
(Paulina Białożyt/jp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.