Szpitalne Oddziały Ratunkowe w Małopolsce są przeciążone pacjentami, którzy nie wymagają pilnej pomocy. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że aż 71 procent osób przyjętych od początku roku do SOR-ów w regionie mogło poczekać na konsultację z lekarzem i nie potrzebowało natychmiastowej interwencji medycznej.
W okresie wakacyjnym sytuacja jeszcze się pogarsza - alarmuje małopolski oddział NFZ. Fundusz przypomina, że z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) można korzystać bez względu na miejsce zamieszkania, także podczas urlopu.
W takiej sytuacji warto pamiętać, że możemy zgłosić się do dowolnej przychodni POZ i powinniśmy tam zostać przyjęci, bez konieczności składania deklaracji. Lekarz ma obowiązek udzielić nam pomocy - nawet jeśli nie jesteśmy mieszkańcami danego rejonu
– mówi Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa małopolskiego oddziału NFZ.
Dodatkowo, w nagłych przypadkach pacjenci mogą korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Taka pomoc dostępna jest w dni robocze od godziny 18:00 do 8:00 rano oraz całodobowo w weekendy i święta.