Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Sejm podjął uchwałę w sprawie mediów publicznych i powołał komisję śledczą mającą zbadać aferę wizową

Sejm podjął uchwałę w sprawie mediów publicznych. Za dokumentem autorstwa posłów rządowej koalicji głosowało 244 posłów, przeciw było 84, a od głosu wstrzymało się 16.

fot: PAP/Piotr Nowak

Sejm w uchwale wzywa Skarb Państwa do podjęcia niezwłocznych działań naprawczych, które mają służyć "zapewnieniu należytego funkcjonowania jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej". Jak podkreślono, te działania mają zostać przeprowadzone w zgodzie ze standardami państwa prawa w okresie przejściowym, czyli - jak określono w uchwale - do czasu uchwalenia i wdrożenia stosownych rozwiązań legislacyjnych.
    Sejm wzywa ponadto wszystkie organy państwa do "do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych oraz w zakresie niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej" przez media publiczne.
    Sejm zobowiązał się także do niezwłocznego przystąpienia do prac legislacyjnych, które mają zapewnić - jak napisano - stan zgodny z Konstytucją RP. W tym kontekście w uchwale przywoływany jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2016 roku, gdzie zakwestionowano niektóre przepisy tzw. małej ustawy medialnej z końca 2015 roku. Posłowie PiS argumentowali, że ten wyrok nie dotyczył jednak ustawy o Radzie Mediów Narodowych, która na mocy ustawy powołuje i odwołuje zarządy i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

Sejm powołał komisję śledczą mającą zbadać aferę wizową. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 259 posłów, przeciw było 79, od głosu wstrzymał się jeden.
    Komisja zbada procedury legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od listopada 2019 do listopada tego roku.
Sejm nie przyjął poprawek Prawa i Sprawiedliwości. Poseł tej partii Marek Ast proponował, by komisja śledcza, badając wydawanie wiz cudzoziemcom, przyjrzała się także okresowi rządów PO-PSL, a więc czynnościom podejmowanym od 2007 roku. Druga z odrzuconych poprawek przewidywała, że komisja śledcza miałaby zbadać rzekome nieprawdziwe informacje medialne w kontekście afery wizowej.
Komisja śledcza w tej sprawie podobnie jak powołana już komisja w sprawie wyborów korespondencyjnych ma liczyć 11 posłów.

Autor:
Informacyjna Agencja Radiowa

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię