Połączenie dróg 966 do Wieliczki i 965 w okolicach Limanowej ma biec zupełnie nowym szlakiem. Właśnie jego wytyczeniem zajmą się specjaliści opracowując studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. Dokument ma być gotowy do końca 2023 roku. Limanowa wiąże z nowym połączeniem spore nadzieje - przyznaje burmistrz miasta Władysław Bieda.
- A
- A
- A
Ruszyły przygotowania do budowy drogi, na którą Limanowa czeka od lat
Marszałek i 11 samorządów z powiatów limanowskiego i bocheńskiego podpisali dziś porozumienie o wspólnym finansowaniu studium dla budowy nowej drogi łączącej trasy wojewódzkie 966 i 965. Po wybudowaniu drogi dojazd z Limanowej do Krakowa ma się skrócić o ok. 20 km.Jak wyjaśnił marszałek Małopolski Witold Kozłowski, opracowanie studium pozwoli na przedstawienie kilku wariantów przebiegu nowej drogi, która ma połączyć Gdów z Limanową. Projektowany łącznik ma biec od drogi wojewódzkiej nr 966 (w rejonie Gdowa) do drogi wojewódzkiej nr 965 (w rejonie Limanowej) lub do drogi krajowej nr 28 pomiędzy Dobrą i Limanową.
Inżynierowie projektujący trasę mają wziąć także pod uwagę możliwość wykorzystania i odpowiedniego dostosowania - do parametrów drogi klasy głównej lub zbiorczej - istniejących już dróg niższych klas.
„Nowa droga nie tylko skróci trasę i czas przejazdu pomiędzy dwoma powiatami, ale także znacznie ułatwi poruszanie się kierowcom na odcinku z Krakowa do Nowego Sącza, czy w rejon licznie odwiedzanych przez turystów Gorców” - wyjaśnił Kozłowski.
Wicemarszałek Łukasz Smółka przekazał, że podpisane porozumienie "jest pierwszym krokiem do tego, aby zdecydowanie odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców, którzy od lat upominają się o lepsze połączenie komunikacyjne z Limanowej do Krakowa".
Według niego opracowanie STEŚ będzie dotyczyć nie tylko nowej drogi komunikującej Limanową i Gdów, ale także wskaże możliwości lepszego wykorzystania istniejących tras lokalnych.
Umowa na opracowanie studium techniczno–ekonomiczno–środowiskowego dla budowy nowej drogi, która usprawni przejazd między Gdowem a Limanową, została podpisana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie w połowie lutego br. Wykonawcą zadania jest firma Altrans. Zgodnie z planami studium powinno powstać do końca 2023 roku.
Koszt opracowania studium dla nowej drogi to 1 mln 400 tys zł. Połowę tej kwoty pokryje urząd marszałkowski a na pozostało część złożą się samorządy 11 gmin. Na razie nie wiadomo, jak długi odcinek trzeba będzie zbudować. To zależy od wybranego wariantu. Optymistyczny plan zakłada, że inwestycja może zostać sfinalizowana w latach 2027 do 2028.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:24
Jest szansa, że w powiecie tarnowskim powstanie ośrodek dla dorosłych osób w spektrum autyzmu
-
21:41
Tarnów wspomina zamordowanych w 1923 roku robotników
-
20:46
Sławomir Mentzen w Chrzanowie: "Polski prąd z polskiego węgla, a nie z niemieckich wiatraków"
-
20:41
MŚ w hokeju - Polska - Ukraina 1:4
-
20:33
Turniej WTA w Madrycie - Świątek przegrała z Gauff w półfinale
-
20:19
Trzebinia przeniosła się do PRL-u. Tłumy na majowym pikniku
-
19:58
Iga Świątek przegrała w półfinale turnieju WTA 1000 Madrycie. Coco Gauff była lepsza
-
19:26
Wiosenny redyk w Pieninach czyli owce wróciły na hale
-
19:10
Wiosenny Redyk w Szczawnicy
-
18:33
Smacznie, kolorowo i ludowo. Majówka w Sądeckim Parku Etnograficznym
-
18:12
Sezon na prawdziwe oscypki rozpoczęty, bacowie popędzili owce na hale. Byliśmy z wizytą w bacówce
-
17:36
Samochód zderzył się z pociągiem w Białym Dunajcu. Wstrzymany ruch kolejowy
-
16:42
Nic tylko oddychać. Dziewięć tężni solankowych powstanie w Małopolsce
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze