Jak poinformował w poniedziałek Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, kolejna edycja konkursu ma na celu upowszechnianie rozwiązań służących gromadzeniu wód opadowych i roztopowych, które oprócz oszczędności w zużyciu przyczyniają się do poszanowania cennych zasobów pitnych.
Marszałek województwa Witold Kozłowski wskazał, że gromadzenie deszczówki jest proste i ma wiele zalet - jest względnie czystym i darmowym źródłem wody, w stu procentach przyjaznym dla środowiska.
„Chcielibyśmy zmotywować gminy, by skorzystały z wojewódzkiego programu związanego z gromadzeniem deszczówki. Powszechne wdrożenie tych działań zwiększy retencję gleby, złagodzi skutki suszy, ograniczy ryzyko powodziowe oraz poprawi jakość przestrzeni zamieszkania – zaznaczył marszałek.
Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie m.in. działań związanych z racjonalnym gospodarowaniem wodami opadowymi i roztopowymi, przechwytywanymi z obiektów użyteczności publicznej, z gruntów będących własnością gminy bądź zwiększeniu pojemności retencyjnej istniejących zbiorników wodnych. Równie istotna jest likwidacja zasklepień lub uszczelnień gruntu, by zwiększyć teren biologicznie czynny.
Według wytycznych konkursu zgromadzona woda deszczowa powinna być wykorzystana do tworzenia i utrzymywania różnorodnych obszarów zielonych, w tym tzw. ogrodów deszczowych. Jej użycie jest możliwe także do m.in. mycia ulic, czy mycia podłóg i spłukiwania sanitariatów w obiektach samorządowych.
Wsparcie ze środków województwa może wynieść od 50 do 85 proc. całości zadania. Nabór wniosków potrwa od 1 do 31 marca tego roku.